Dziś:

Niejasności wokół konkursu na klastry energetyczne

Niejasności wokół konkursu na klastry energetyczne

W ślad za ogłoszeniem przez NFOŚiGW naboru wniosków do konkursu „Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych” (działanie POIŚ 1.1.1), obejmującego produkcję ciepła lub energii elektrycznej, a w tych ramach także tzw. klastrów, Ministerstwo Energii (ME) ogłosiło konkurs na certyfikację klastrów – – pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

więcej

 • Energa: Nasi poprzednicy zamiast w sieci inwestowali w OZE

  Energa: Nasi poprzednicy zamiast w sieci inwestowali w OZE

  Nasi poprzednicy zaniedbali infrastrukturę przesyłową, a zamiast tego inwestowali w OZE – powiedział prezes gdańskiej Energi Daniel Obajtek na antenie Radia Gdańsk. Odniósł się także do małej noweli OZE.

 • W 2040 roku po światowych ulicach może jeździć 100 mln elektrycznych samochodów

  W 2040 roku po światowych ulicach może jeździć 100 mln elektrycznych samochodów

  Za mniej więcej 10 lat ceny samochodów elektrycznych zaczną się zrównywać z cenami tradycyjnych aut – oceniają eksperci Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. Obecnie tylko 12 proc. Polaków badanych przez ORPA rozważa zakup takiego auta, a główną barierą jest właśnie wysoki koszt zakupu. Dzięki spadającej cenie i niskim kosztom eksploatacji udział samochodów elektrycznych w sprzedaży do 2040 roku może jednak przekroczyć 50 proc. To szansa dla Polski, która może się stać zapleczem dla firm produkujących komponenty związane z produkcją samochodów elektrycznych.

 • Co uratuje OZE? [wideo]

  Co uratuje OZE? [wideo]

  Obecne działania ustawodawcy pokazują, że jedynym ratunkiem dla odnawialnych źródeł energii będzie migracja do systemu aukcyjnego, który wszedł w życie na początku bieżącego roku. Widać więc presję zmiany sposobu wsparcia z praw majątkowych.

 • Chiny chcą się pozbyć węgla

  Chiny chcą się pozbyć węgla

  Agencja Xinhua 14 sierpnia przekazała, że rząd Chin wstrzymał budowę nowych elektrowni węglowych, aby nie budować zbędnych mocy produkcyjnych, a za to „rozwijać czysty miks energetyczny” – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl

 • Nowela OZE podpisana. Za duże koszty?

  Nowela OZE podpisana. Za duże koszty?

  Nowelizacja ustawy o OZE podpisana, ale jeszcze w środę PAP donosił: Kurs akcji Energi spada w czwartek o godz. 15.20 o ok. 6 proc. do 12,25 zł, po spekulacjach medialnych dotyczących tego, że prezydent może zawetować ustawę o OZE – pisze prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.

 • Wyścig zbrojeń w elektromobilności. Jakie mamy szanse? [wideo]

  Wyścig zbrojeń w elektromobilności. Jakie mamy szanse? [wideo]

  Czy Polska ma szansę włączyć się w wyścig technologiczny w obszarze prywatnych samochodów elektrycznych? Jak rozwój tej branży widzą studenci i na jakim etapie jest konkurs na projekt nadwozia polskiego samochodu elektrycznego? O tym w reportażu w którym głos zabiera także dziennikarz WysokieNapiecie.pl.

 • Powstają alternatywy dla baterii litowo-jonowych

  Powstają alternatywy dla baterii litowo-jonowych

  Od telefonu komórkowego, po samochód elektryczny – wszędzie możemy znaleźć baterie litowo-jonowe. Nie są wolne od wad, więc trwają poszukiwania realnych alternatyw. Słychać na przykład o bateriach alkalicznych ze stałym elektrolitem, czy o nowym stopie aluminium, który może się stać źródłem wodoru dla ogniw paliwowych.

 • Nowela OZE uderzy w gospodarkę

  Nowela OZE uderzy w gospodarkę

  Dzisiejsza nowelizacja ustawy o OZE może przynieść długoterminowe konsekwencje – pisze prof. dr hab. inż. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej oraz firmy Transition Technologies.