Dziś:

 • Stworzono pierwsze przezroczyste panele słoneczne

  Stworzono pierwsze przezroczyste panele słoneczne

  Inżynierowie z University of Michigan opracowali rewolucyjną przeźroczystą baterię słoneczną. Urządzenie może być używane w oknach i wyświetlaczach oraz różnych gadżetach. Czy to zapowiedź energetycznego przełomu?

 • Ile zapłacimy za jazdę autami elektrycznymi [wideo]

  Ile zapłacimy za jazdę autami elektrycznymi [wideo]

  Największa w Polsce sieć stacji ładowania aut elektrycznych GreenWay w maju zacznie pobierać opłaty. Koszt w szybkich ładowarkach wyniesie 1,89 zł/kWh z VAT. Za wolniejsze ładowanie zapłacimy 1,19 zł/kWh. Najtańszą opcją będzie więc ładowanie samochodu w domu, o ile dysponuje się taką możliwością.

 • Energetyka – iść na całości czy próbować trafić selektywnie?

  Energetyka – iść na całości czy próbować trafić selektywnie?

  W historii zawsze można znaleźć odpowiednie analogie. Od początku kiedy ludzie wynaleźli samoloty, od razu interesował ich problem w jaki sposób trafić z góry w wybrany cel (przeważnie bombą). Od początku też zarysowały się dwie przeciwstawne strategie – zrzucać dużo i na wszystko jak leci (licząc że w końcu w coś się trafi), albo próbować selektywnie naprowadzić na cel i trafić dokładnie w punkt. Przez wiele lat obie te strategie spierały się równolegle i raz wygrywała jedna a raz druga – pisze Konrad Świrski na swoim blogu.

 • Co zrobić, aby OZE skutecznie przyspieszyło?

  Co zrobić, aby OZE skutecznie przyspieszyło?

  Nowela ustawy o OZE po przyjęciu 6 marca przez rząd powinna teraz trafić do Sejmu. Projekt przepisów wciąż odbiega od ideału, więc to nie koniec batalii o zieloną energetykę. Co więcej, po dymisji wiceministra Andrzeja Piotrowskiego w rządzie nie ma wyznaczonej osoby odpowiedzialnej za OZE. Kto i jak może zatem skutecznie poprowadzić OZE naprzód?

 • Rynek prosumencki a nowelizacja IRIESD

  Rynek prosumencki a nowelizacja IRIESD

  Rynek prosumencki został zorganizowany przez nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) w 2016 roku. Od tego czasu liczba prosumentów wzrosła czterokrotnie, a łączna moc mikroinstalacji w Polsce przekroczyła już 200 MW. Ministerstwo Energii przywiązuje dużą wagę do rozwoju ruchu prosumenckiego.

 • A co jeśli energia będzie za darmo?

  A co jeśli energia będzie za darmo?

  Rozwój technologii sprawia, że wiele usług jeszcze dekadę temu niemal niedostępnych dziś kosztuje niewiele. Najbardziej spektakularne zmiany to możliwość odbywania zagranicznych rozmów telefonicznych bez konieczności ponoszenia kosztów, robienie i drukowanie zdjęć nie wymagające już specjalistycznego drogiego sprzętu, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki nie wiążące się z koniecznością zakupu niewygodnych w użytkowaniu i kosztownych nośników – pisze Agata Rzędowska, redaktor portalu BiznesAlert.pl.

 • Laboratorium OZE w Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

  Laboratorium OZE w Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

  Rozwój branży OZE nie tylko przyczynia się do dywersyfikacji źródeł energii, ale również do zwiększenia miejsc pracy na rynku. Firmy nieustannie szukają wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby wnieść do przedsiębiorstwa swoją wiedzę i działać na rzecz jego rozwoju. Może obecnie warto więc wybrać kierunek studiów, który powiązany jest z odnawialna energetyką?

 • Co wiemy o nowelizacji ustawy o OZE?

  Co wiemy o nowelizacji ustawy o OZE?

  Szóstego marca bieżącego roku Rada Ministrów (MR) przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jak zapewnia rząd, wprowadzone zmiany mają poprawić efektywność wykorzystania OZE i uprościć realizację zobowiązań międzynarodowych w tym zakresie. Dodatkowo produkty uboczne z rolnictwa i przemysłu spożytkowane zostaną na cele energetyczne.