Dziś:

Polscy producenci OZE z wizytą u Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Polscy producenci OZE z wizytą u Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Podczas spotkania z wiodącymi eksporterami w czwartek, 20 kwietnia 2017 roku w Pałacu Prezydenckim udział wzięli przedstawiciele 4 polskich producentów urządzeń i systemów z rynku OZE: Asket, Ensol, Hewalex, Selfa. Temat spotkania brzmiał: „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie”.

więcej

 • Elektromobilność i crowdfunding dadzą 3,8 mld zł energetyce

  Elektromobilność i crowdfunding dadzą 3,8 mld zł energetyce

  Po dekadzie cięć restrukturyzacyjnych polskie firmy energetyczne powinny teraz szukać oszczędności i dodatkowych przychodów dzięki wdrożeniu narzędzi analizy danych produkcyjnych, wiedzy o kliencie oraz modeli biznesowych poza tradycyjnie rozumianą energetyką. Eksperci PwC uważają, że takie podejście przynieść może kilkaset mln zł oszczędności rocznie. Szansa leży także w wykorzystaniu elektromobilności i potencjału inwestycyjnego finansowania społecznościowego, tylko te dwa elementy oznaczają dla sektora co najmniej 3,8 mld złotych.

 • Analiza: Jak inkubować klastry energetyczne w Polsce

  Analiza: Jak inkubować klastry energetyczne w Polsce

  – W wielu krajach prowadzone są prace analityczne oraz działania na rzecz usprawnienia zarządzania energią i stabilizowania popytu z wykorzystanie innowacyjnych instrumentów oprogramowania , jak i pomiaru oraz kontroli zarządczej popytem. Takie instrumenty pozwalające na aktywne zarządzanie w formule DSR mogą również być użyteczne dla bilansowania odnawialnych źródeł energii bez potrzeby stosowania instrumentów wsparcia dedykowanych wyłącznie dla poszczególnych kategorii technologii – pisze Olgierd Dziekoński, doradca Prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 • NCBR przeznaczy środki elektromobilność

  NCBR przeznaczy środki elektromobilność

  Przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej otrzymają prawie 240 mln zł na realizację nowatorskich projektów, m.in. w zakresie elektromobilności. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w piątek wyniki pierwszej edycji konkursu INNOMOTO.

 • Fotowoltaika remedium na smog?

  Fotowoltaika remedium na smog?

  Fotowoltaika rośnie w Polsce skokowo. Wartość tego rynku przekroczyła kilkaset milionów złotych, a eksperci prognozują w nadchodzących latach dalszy dynamiczny wzrost. Fotowoltaika będzie rosła wraz z całym rynkiem odnawialnych źródeł energii, który może w przyszłości rozwiązać problem dramatycznie złej jakości powietrza w Polsce. Warunkiem jest jednak dostęp klientów indywidualnych do instrumentów finansowania, których na razie na rynku brakuje.

 • Niemcy: Ujemne ceny energii to wina tradycyjnej energetyki

  Niemcy: Ujemne ceny energii to wina tradycyjnej energetyki

  Ujemne ceny energii elektrycznej w Niemczech? Winni są wytwórcy energii ze źródeł pracujących w podstawie, bo są mało elastyczni i nie reagują na sygnały cenowe z rynku – stwierdza specjalny raport niemieckiego regulatora rynku energii BNetzA. Według urzędu, tradycyjni producenci energii wytwarzają jej wielokrotnie za dużo, np. w okresach bardzo wysokiej produkcji prądu z farm wiatrowych i paneli słonecznych.

 • Czarne chmury nad inwestorami OZE

  Czarne chmury nad inwestorami OZE

  Nadpodaż zielonych certyfikatów, a co za tym idzie – spadek ich ceny, a także zmiany w prawie dotyczące odnawialnych źródeł energii doprowadziły małych polskich inwestorów z tej branży na skraj bankructwa. Pierwsze plajty tuż tuż – ostrzegają. Pisze o tym Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej.

 • Czym zasilamy domy i ile za to płacimy?

  Czym zasilamy domy i ile za to płacimy?

  Energia elektryczna zapewnia niespełna jedną dziesiątą potrzeb energetycznych gospodarstw domowych w Polsce. Węgiel odpowiada za niecałe 23%. Jakie rodzaje energii wykorzystują więc na swoje potrzeby polskie rodziny i ile za nie płacą?

 • Kontrole zużycia energii w firmach mogą przynieść im oszczędności

  Kontrole zużycia energii w firmach mogą przynieść im oszczędności

  Dla dużych polskich przedsiębiorstw oszczędzanie energii nie jest już proekologicznym gestem, ale obowiązkiem. Wprowadzone w ubiegłym roku prawo nakłada na nie wymóg regularnego poddawania się audytom efektywności energetycznej. Na przeprowadzenie pierwszej kontroli firmy mają czas do końca września. Ten obowiązek może być szansą na osiągnięcie znacznych oszczędności. Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii, dzięki nowoczesnym technologiom w gospodarce można podnieść efektywność energetyczną o jedną czwartą.