Dziś:

Wiśniewski: Aukcje na energię z OZE w 2017 r - będziemy spalać śmieci, biomasę i węgiel

Wiśniewski: Aukcje na energię z OZE w 2017 r - będziemy spalać śmieci, biomasę i węgiel

Minister Energii (ME) skierował na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt rozporządzenia rządu o maksymalnej ilości i wartości energii, która może być zakupiona na aukcjach OZE w 2017 roku. Sprawa jest o tyle ważna, że dotyczy wydatkowania 27 mld zł, w tym 20 mld zł na procesy spalania – pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

więcej

 • W ciągu trzech lat na ulice Warszawy wyjedzie 130 nowych elektrobusów [wideo]

  W ciągu trzech lat na ulice Warszawy wyjedzie 130 nowych elektrobusów [wideo]

  Jeszcze w tym roku Warszawa będzie dysponować flotą trzydziestu nowoczesnych autobusów elektrycznych. Do 2020 roku stolica planuje zakupić w sumie 130 takich pojazdów, a na terenie miasta powstaje sieć pantografów do ładowania autobusów elektrycznych. Z koleji w podpoznańskiej fabryce Solarisa powstaje pierwszy w Polsce przegubowy autobus elektryczny, który trafi w najbliższych miesiącach na testy do MZA. Dzięki inwestycjom warszawski transport będzie bardziej ekologiczny.

 • ME: Zmiany w Aukcjach OZE na 2017

  ME: Zmiany w Aukcjach OZE na 2017

  Ministerstwo Energii uwzględniło istotny wzrost kosztów wsparcia dla OZE z aukcji w 2017 r. – wynika z ostatniej wersji projektu rozporządzenia rządu o maksymalnej ilości i wartości energii, która może być zakupiona na aukcjach OZE w 2017 r. Dokument został skierowany do Komitetu Rady Ministrów.

 • Plan Morawieckiego nie przesądza o kierunku rozwoju energetyki

  Plan Morawieckiego nie przesądza o kierunku rozwoju energetyki

  Strategia Morawieckiego nie przesądza o kierunku rozwoju polskiej energetyki. Zdecyduje o tym dokument Ministerstwa Energii. A z deklaracji tego resortu wynika, że priorytet będzie miał węgiel, co oznacza podwyżki dla konsumentów – mówi PAP Wojciech Jakóbik.

 • Polscy naukowcy pracują nad ekologiczną utylizację baterii

  Polscy naukowcy pracują nad ekologiczną utylizację baterii

  Podczas recyklingu baterii powstają odpady w postaci wody zanieczyszczonej żelazem i innymi metalami ciężkimi. Naukowcy szukają sposobu, na skuteczne oczyszczenie zanieczyszczonej wody, jej odzyskanie, a potem ponownie wykorzystanie.

 • Koszt prądu może znacznie wzrosnąć przez zmiany klimatu

  Koszt prądu może znacznie wzrosnąć przez zmiany klimatu

  Amerykańskie rachunki za prąd mogą w najbliższym stuleciu wzrosnąć o miliardy dolarów więcej, niż zakładały prognozy ekonomistów. A wszystko przez zmiany klimatu - przestrzegają amerykańscy i kanadyjscy naukowcy.

 • Bez atomu i OZE rząd musi renegocjować politykę klimatyczną

  Bez atomu i OZE rząd musi renegocjować politykę klimatyczną

  W rozmowie z BiznesAlert.pl Andrzej Czerwiński, poseł PO, członek sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, były minister Skarbu Państwa. Słuchając informacji KE, co do możliwości korzystania z rynku mocy jako instrumentu finansowania, które dla Polski będą bardzo ograniczone – rozumiem, że termin oddania bloku jądrowego oddala się…to jedna z ocen naszego rozmówcy.

 • Gdzie się podziały chińskie auta na prąd?

  Gdzie się podziały chińskie auta na prąd?

  Pięć-dziesięć lat temu co rusz mogliśmy przeczytać o nadchodzącej rewolucji motoryzacyjnej z Chin. Autach nieco gorzej wykończonych i wyposażonych, ale za to bardzo tanich. Chińskie elektryki miały podbijać też polskie drogi. Co zostało z tych zapowiedz?

 • Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

  Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

  Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy nie świeci słońce. Jednak wyniki amerykańskiego eksperymentu dowodzą, że fotowoltaika może też zastąpić elektrownie konwencjonalne potrzebne do bieżącego zarządzania systemem energetycznym.

 • Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

  Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

  Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument przedstawia cele do realizacji w perspektywie do roku 2020 i 2030. Wskazuje sposób ich osiągania oraz określa najważniejsze projekty.