Dziś:

Świat odwraca się od inwestycji węglowych

Świat odwraca się od inwestycji węglowych

W 2016 roku inwestycje w energetykę węglową na świecie spadły aż o 62 procent. Tylko w Chinach i Indiach wstrzymano prace nad ponad setką elektrowni. Jeśli ten trend się utrzyma, istnieje szansa na zatrzymanie ocieplenia klimatu poniżej 2 stopni Celsjusza. W Unii Europejskiej tylko dwa państwa będą otwierać nowe bloki na węgiel – Polska i w mniejszej liczbie Niemcy.

więcej

 • Coraz bliżej startupowej rewolucji w energetyce?

  Coraz bliżej startupowej rewolucji w energetyce?

  W polskich firmach zapanowała prawdziwa moda na innowacje i współpracę ze startupami. Te zaś chwytają okazję i dzięki wsparciu korporacji chcą wypłynąć na szerokie wody. I są w stanie dostarczyć rozwiązań, które mogą doprowadzić w energetyce do przełomu.

 • Polska na 21 miejscu w Unii pod względem rozwoju OZE

  Polska na 21 miejscu w Unii pod względem rozwoju OZE

  Już 11 państw Unii Europejskiej wykorzystuje więcej energii ze źródeł odnawialnych, niż przewidywały ich cele na 2020 rok. Większość z nich to kraje porównywalnie lub mniej zamożne od Polski. Na wschód od Renu nie pozostał nam już żaden sojusznik w walce przeciw „zielonemu” kierunkowi rozwoju energetyki.

 • Zielone obligacje z giełdy włoskiej do polskiej

  Zielone obligacje z giełdy włoskiej do polskiej

  Od poprzedniego tygodnia, a dokładnie od ubiegłego poniedziałku (13 marca 2017), włoska giełda papierów wartościowych (Borsa Italiana) stała się częścią rewolucyjnej inicjatywy “Sustainable Stock Exchange Initiative”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza inicjatywę zrzeszającą giełdy papierów wartościowych promujących zrównoważony rozwój. Inicjatywa, wspierana przez ONZ, ma na celu wspomóc transformację państw w kierunku gospodarki o niskim wpływie na środowisko naturalne oraz odpowiedzialnej społecznie. Piękne słowa – jak to wygląda w praktyce?

 • Jak Polska realizuje unijne zobowiązania dot. OZE?

  Jak Polska realizuje unijne zobowiązania dot. OZE?

  Szansą na spełnienie celów unijnej polityki energetycznej jest ponowne otwarcie Polski na rozwój energetyki wiatrowej. Przez ostatnie 10 lat zbudowany został potencjał OZE będący w stanie wytwarzać nieco ponad 20 TWh zielonej energii rocznie, tymczasem by zrealizować cel 2020 w sektorze elektroenergetycznym, trzeba tej energii wytworzyć ponad 30 TWh.

 • Unikatowy silnik elektryczny stworzony przez Polaków

  Unikatowy silnik elektryczny stworzony przez Polaków

  Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego stworzyli silnik elektryczny, który jest bardziej oszczędny od stosowanych obecnie silników konwencjonalnych. Może mieć zastosowanie m.in. w napędach samochodów elektrycznych oraz jako generator w elektrowniach wiatrowych.

 • Kolejny przełom XTPL. Linie przewodzące ponad 400 razy cieńsze od ludzkiego włosa

  Kolejny przełom XTPL. Linie przewodzące ponad 400 razy cieńsze od ludzkiego włosa

  Spółka XTPL, opracowująca technologię ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów, dokonała właśnie kolejnego przełomu, zmniejszając szerokość drukowanych linii do 124 nanometrów. Cały proces wytwarzania linii jest całkowicie powtarzalny, co oznacza, że XTPL może rozpocząć proces komercjalizacji swojej autorskiej technologii.

 • Zapraszamy na pierwszą konferencję z cyklu "Dobra Energia"

  Zapraszamy na pierwszą konferencję z cyklu "Dobra Energia"

  "Dobra Energia" to cykl konferencji, które mają popularyzować wiedzę o technologiach wpływających na jakość naszego życia. Idziemy z naszym przesłaniem do najważniejszych ludzi w Polsce - tych którzy podejmują decyzje i tych którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 • Podpisano polsko-japońskie porozumienie dotyczące magazynów energii

  Podpisano polsko-japońskie porozumienie dotyczące magazynów energii

  - Podpisane memorandum of understanding pomiędzy Ministerstwem Energii a japońską organizacją rządową The New Energy and Industrial Technology Development Organization stanowi punkt wyjścia do zacieśnienia współpracy pomiędzy naszymi krajami w dziedzinie innowacyjności energetyki – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się 14 marca 2017 r. w Warszawie.