Dziś:

Perspektywy fotowoltaiki w Australii

Autor Aniela

Źródło: rener.pl
Źródło: rener.pl

W październiku zeszłego roku na terenie Australii powstała pierwsza instalacja PV na dużą skalę. Czy to tylko początek wysypu wielkoskalowych projektów na tym obszarze?

 

Według Jack’a Curtis’a z First Solar nastąpi teraz lawina instalacji związanych z energią solarną. Curtis przewiduje, że punkt kulminacyjny jeśli chodzi o powstawanie wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych, nastąpi na przełomie 2015/2016 roku. Tym samym coraz bardziej prawdopodobne staje się osiągnięcie przez kraj 3-5 GW mocy wytwórczych pochodzących z energii słonecznej. Bardzo istotne jest by programy dotyczące energii solarnej- tkj. ARENA czy CEFC nie były wykorzystywane dla osiągnięcia łatwego i szybkiego zysku przez jednostki nie odgrywające wielkiej roli w biznesie PV. Wykonawcy i dostawcy uczestniczący w wielkoskalowych projektach nie mogą być tez skupieni tylko w jednej lokalizacji.

Curtis twierdzi, że nie będzie problemu by duże instytucje finansowe udzielały kredytu na wielkoskalowe projekty, w tej chwili natomiast dużym kłopotem  jest brak wykonalnych projektów, które spełniałyby kryteria wyznaczone przez banki.

Według Curtisa, w Australii rynek dużych instalacji dachowych ma potencjał , jednak wszyscy musza zrozumieć jak dużą rolę jeśli chodzi o zrekompensowanie ceny elektryczności może pełnić energia solarna.

Tagi: australia first solar projekt inwestycja

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+