Dziś:

 • Szwajcarzy rezygnują z atomu

  Szwajcarzy rezygnują z atomu

  W niedzielnym referendum większość Szwajcarów opowiedziała się za rezygnacją z energetyki atomowej. Prąd w gniazdkach zapewnić mają im odnawialne źródła energii i wzrost efektywności – pisze Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl

 • Raport: Według IEO, w Polsce jest już 199 MW mocy w PV

  Raport: Według IEO, w Polsce jest już 199 MW mocy w PV

  Łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2016 roku wyniosła ok. 199 MW. Jednak niestabilność przepisów i niepewność inwestorów spowodowały, że rynek fotowoltaiki w ubiegłym roku rozwijał się impulsywnie jako wypadkowa wielu czynników – informuje Instytut Energetyki Odnawialnej w najnowszym raporcie.

 • Klastry energetyczne to sposób na monopole energetyczne [wideo]

  Klastry energetyczne to sposób na monopole energetyczne [wideo]

  Ministerstwo energii gromadzi uwagi i pomysły dotyczące funkcjonowania klastrów energetycznych, które lokalne społeczności będą tworzyć w celu produkcji i obrotu zieloną energią na własne potrzeby. Powstają już pierwsze pilotażowe przedsięwzięcia. Klastry energetyczne to koncepcja unikalna w skali całej Europy, dlatego największym wyzwaniem będzie wypracowanie zasad współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami, które będą je tworzyć. Resort pracuje również nad przepisami, które szczegółowo uregulują działalność takich podmiotów.

 • Volvo stawia na auta elektryczne i hybrydowe

  Volvo stawia na auta elektryczne i hybrydowe

  Volvo nie będzie produkować nowych modeli silników Diesla ze względu na zbyt wysokie koszty związane z redukcją emisji spalin - podała w środę agencja Reuters, powołując się na wypowiedź prezesa firmy Hakana Samuelssona. Zamiast tego szwedzki koncern chce zainwestować w produkcję aut elektrycznych i hybrydowych.

 • Columbus notuje ponad 1 mln zysku

  Columbus notuje ponad 1 mln zysku

  Columbus Energy S.A., Spółka notowana na rynku NewConnect, wypracowała w 1 kw. 2017 r. ponad 1 mln zł zysku netto, a jej przychody netto ze sprzedaży przekroczyły 6,37 mln zł. Spółka rozwija sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w ramach programu abonamentowego i dynamicznie rozbudowuje portfel klientów.

 • XTPL prezentuje urządzenie do drukowania ultracienkich linii przewodzących

  XTPL prezentuje urządzenie do drukowania ultracienkich linii przewodzących

  Spółka XTPL prezentuje pierwsze na świecie urządzenie do taniego drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd. Przy jej pomocy można wydrukować linie o szerokości nawet poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższe niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku.

 • Polska firma stworzyła wirtualną elektrownię

  Polska firma stworzyła wirtualną elektrownię

  Zwiększające się każdego roku szczyty letniego i zimowego zużycia prądu powodują drastyczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Problem ten ma rozwiązać innowacyjna usługa o nazwie DSR, która umożliwi przesunięcie poboru energii elektrycznej przez niektóre podmioty w inne, nie tak obciążone pory dnia.

 • Na dolnym śląsku powstał klaster czystej energii

  Na dolnym śląsku powstał klaster czystej energii

  Pięć dolnośląskich gmin powołało „Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej”. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce realizowane przez samorządy. Jak zapewniają przedstawiciele klastra, do mieszkańców popłynie tańsza energia, a gminy zaoszczędzą i zmniejszą zagrożenie smogowe.

 • Polska – Bruksela: Dużo rozmów o CO2, ale nie dobito targu

  Polska – Bruksela: Dużo rozmów o CO2, ale nie dobito targu

  Na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie reformy systemu handlu emisjami przyjdzie prawdopodobnie poczekać aż do jesieni. Wciąż nie wiadomo na jakie ustępstwa wobec Polski zgodzi się Komisja Europejska i państwa „starej” UE – pisze Rafał Zasuń, ekspert portalu WysokieNapiecie.pl