Dziś:

Ciężarówka Tesli zużywa tyle energii, ile polski dom przez 8 miesięcy

Ciężarówka Tesli zużywa tyle energii, ile polski dom przez 8 miesięcy

Naukowiec z Aurora Energy Research oszacował, że energia potrzebna do jednorazowego naładowania elektrycznego ciągnika siodłowego Tesla Semi zaspokoiłaby potrzeby 3 200 brytyjskich gospodarstw przez godzinę. Albo jednego przez 133 dni. A jak wyglądałoby to w Polsce? Naładowane do pełna baterie Tesla Semi zaspokoiłyby potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego przez… 245 dni.

więcej

 • Energetyka w Polsce zmierza w inną stronę niż w Europie

  Energetyka w Polsce zmierza w inną stronę niż w Europie

  Polska energetyka – oparta głównie na węglu – stoi przed nieco innymi wyzwaniami niż reszta świata, która powoli przechodzi od paliw kopalnych w stronę odnawialnych źródeł. Coraz surowsze wymogi klimatyczne i rosnące zapotrzebowanie na energię powodują jednak, że i polskie spółki nie uciekną od rozwijania innowacji, tworzenia nowych rozwiązań i usług. Wspólnym elementem dla polskiej i europejskiej energetyki są deklaracje dotyczące rozwoju elektromobilności. To element obecny też w polityce innowacyjnej dużych, europejskich koncernów.

 • LCOE, czyli ile naprawdę kosztuje energia

  LCOE, czyli ile naprawdę kosztuje energia

  Koszt energii elektrycznej LCOE (Levelized Cost of Electricity) jest miarą opłacalności źródła energii, dzięki któremu możliwe jest porównanie produkcji prądu z różnych surowców – pisze Magdalena Kuffel, współpracowniczka BiznesAlert.pl.

 • OZE komplikuje życie operatorom sieci

  OZE komplikuje życie operatorom sieci

  Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą przygotować się na wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w polskich źródłach wytwarzania. Pracują nad rozwiązaniami, które zneutralizują destabilizujący wpływ OZE na sieć elektroenergetyczną.

 • Sytuacja OZE w Polsce nie jest dobra [wideo]

  Sytuacja OZE w Polsce nie jest dobra [wideo]

  Rząd prowadzi negocjacje w Unią Europejską na temat różnych polityk energetycznych, w tym pakietu zimowego, dyrektyw BAT, a teraz także reformy ETS-u. Wszystkie elementy dotyczące inwestycji zostały więc zablokowane. – mówi w rozmowie z eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego.

 • W rządzie Morawieckiego pozostanie minister Tchórzewski

  W rządzie Morawieckiego pozostanie minister Tchórzewski

  Mateusz Morawiecki zostanie nowym premierem. Pełna rekonstrukcja rządu może potrwać do stycznia 2018 roku, jednak z informacji WysokieNapieice.pl wynika, że pozostanie w nim dotychczasowy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Analizujemy co duet Morawiecki–Tchórzewski oznacza dla energetyki i klimatu.

 • Powstanie największa bateria na świecie

  Powstanie największa bateria na świecie

  Największa bateria na świecie to magazyn energii Tesli wybudowany w południowej części Australii. Ma 129 megawatogodzin (129 000 kilowatogodzin) pojemności i ładowany jest za pomocą pobliskiej elektrowni wiatrowej. Hyundai Electric & Energy Systems chce pobić ten rekord: do końca marca przyszłego roku planuje zbudowanie magazynu energii o pojemności 150 megawatogodzin (MWh).

 • Rynek mocy i niemocy w Sejmie

  Rynek mocy i niemocy w Sejmie

  Posłowie uchwalili ustawę o rynku mocy. Niestety stracili okazję żeby lepiej zapoznać się ze stanem polskiej energetyki.

 • Obowiązkowe gniazdka do ładowania aut w budynkach od 2025 roku

  Obowiązkowe gniazdka do ładowania aut w budynkach od 2025 roku

  W grudniu 2017 roku w Parlamencie Europejskim wróci temat obowiązkowych gniazdek ładowania we wszystkich budynkach z parkingami. Niektórzy z europosłów chcieliby, żeby prawo zaczęło obowiązywać już w 2025 roku. Inni bronią właścicieli budynków i utrzymują, że nie stać ich na to rozwiązanie.