Dziś:

Czeskie projekty fotowoltaiczne bez dopłat?

Autor Doktor

Źródło: solarplaza.com
Źródło: solarplaza.com

Plany czeskiego rządu już niebawem mogą wejść w fazę realizacji. Projekt ustawy ucinającej dopłaty dla całej branży OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych czeka teraz na akceptację niższej izby tamtejszego Parlamentu.

W przypadku, gdy projekt ustawy zostałby zatwierdzony przez Senat a następnie podpisany przez Prezydenta, każdy system generujący energię z OZE, w  tym instalacje fotowoltaiczne, powstałe po 31 grudnia tego roku, nie miałyby szans na uzyskanie jakiegokolwiek wsparcia.

Ponadto, wejście w życie nowej ustawy oznaczałoby wprowadzenie ustawowej ceny maksymalnej na poziomie 495 koron (25,27 dolarów) za MWh, co miałoby-według rządu-zahamować wzrost opłat za energię elektryczną. W wyniku zmian, pojawiłby się też obowiązek licencjonowania właścicieli instalacji OZE, co z kolei byłoby próbą walki z -panującą wśród nich korupcją.

Zdaniem zwolenników ustawy, dopłaty dla systemów OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych są głównym powodem wzrostu cen za energię, toteż ich ucięcie spowodowałoby ich automatyczną obniżkę.

Nowa ustawa nie ucina natomiast podatku solarnego w wysokości 26% stosowanych dla instalacji fotowoltaicznych zrealizowanych w 2009 i 2010 roku. Wcześniej, zapowiadano obcięcie tej stawki do 10%.

Zdaniem przedstawicieli Czeskiego Stowarzyszenia Energii Słonecznej- CZEPHO, nowa ustawa wywoła spore zamieszanie na rynku OZE i doprowadzi do masowego składania pozwów sądowych  przez właścicieli systemów OZE, w  tym instalacji fotowoltaicznych. Mimo tak pesymistycznego scenariusza, znawcy branży twierdzą, iż wejście w życie nowych przepisów nie oznaczają, iż w Czechach nie powstaną przykładowo już żadne instalacje fotowoltaiczne. Co prawda, systemy OZE nie będą już tak zyskowne jak dotychczas, lecz pozwolą na zaoszczędzenie na kosztach energii, co przy prawidłowo opracowanym projekcie stanowić może w dalszym ciągu satysfakcjonującą stopę zwrotu z danej inwestycji. Prawnicy komentujący zapisy ustawy uważają, iż w jej wyniku można się spodziewać obniżki kosztów energii elektrycznej. Dodatkowo, podkreślają, iż mimo braku systemu wspracia, energia generowana przez systemy fotowoltaiczne przyniesie zwrot z inwestycji po 15 latach eksploatacji danej instalacji.

Warto zwrócić uwagę na skomplikowaną obecnie sytuację polityczną Czech. 13 sierpnia prezydent Milos Zeman i cały jego gabinet zrezygnowali ze stanowisk, pozostając w tej chwili jako rząd tymczasowy aż do wyborów, które mają mieć miejsce w ciągu 60 dni od daty złożenia wniosku o rozwiązaniu parlamentu co ma nastąpić w dniu jutrzejszym, 20 sierpnia.

 

Tagi: czechy ustawa o oze dotacje do oze

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+