Dziś:

Aktualne przepisy celne w EU szansą dla nowej fali dostawców paneli PV

Autor Pope

Źródło: solar-international.net
Źródło: solar-international.net

Rezultaty twardych negocjacji dotyczących cen importowaych z Chin paneli PV są już widoczne na rynku europejskim. Dostawy z Chin co prawda nadal dominują na światowych rynkach paneli PV, ale nie są już one najtańszymi panelami w Unii Europejskiej.

Ważne jest, aby odróżnić towary importowane przed 6 sierpienia 2013 od tych importowanych od niedawna, czego skutkiem są różne ceny, często za podobne towary. Na ogół panele importowane przed 6 sierpnia są dostępne poniżej magicznej ceny 0,56 €/Wp, a te importowane w ostatnich miesiącach są wyceniane już od 0,57 €/Wp wzwyż. Wraz z wyczerpaniem stanów magazynowych tańsze panele importowane z Chin przed 06.08.2013 wkrótce nie będą już nigdzie dostępne.

Jak zauważa portal pvXchange prawie wszystkie dobrze znane marki chińskich paneli PV są teraz praktycznie dostępne w nieograniczonej ilości, ale w cenie około 0,60 €/Wp, oraz z stosunkowo długim okresem oczekiwania na dostawę, jako że muszą być najczęściej sprowadzane bezpośrednio z Chin. Ta sytuacja w UE jest oczywiście bezpośrednią konsekwencją całego postępowania any-dumpingowego oraz w konsekwencji regulowanych cen importowych dla chińskich paneli i ogniw fotowoltaicznych.

Negatywne skutki tej sytuacji są także widoczne na rynku inwestycji w duże projekty fotowoltaiczne. Zdaniem Martina Schachingera z pvXchange, nie ma w tej chwili zbyt wielu dużych projektów w UE, które mogą poradzić sobie z obecnym poziomem cenowym dla paneli PV, a w rezultacie realizacje wielu projektów zostały zawieszone do czasu kiedy inwestorzy znajdą bardziej opłacalne alternatywy kosztowe.

Takie alternatywne rozwiązania wydają sie pojawiać ze strony rosnącego rynku dostawców zlokalizowanych w Azji Południowo-Wschodniej. Dostawcy z takich krajów jak Wietnam, Malezja czy Tajwan, którzy byli w Europie dotychczas mało znani lub niezauważani, cieszą się teraz rosnącą popularnością ze względu na ich bardzo atrakcyjne ceny. Wielu europejskich importerów zaczyna już oferować niektórych z tych nowych marek, pomimo tego, że jakość ich produktów jest nadal jeszcze w dużej mierze niesprawdzona i nieznana. Ceny tych modułów są na poziomie 0,50 €/Wp zakładając dostawę pełnych kontenerów.

Poniższa tabela pokazuje aktualny indeks cenowy dla paneli krystalicznych z różnych źródeł pochodzenia oraz zmiany ich cen w stosunku do lipca i stycznia tego roku (źródło: pvXchange).

indeks cen

Warto zauważyć, że cała ta sytuacja jest także wyzwaniem dla inwestorów, banków oraz firm ubezpieczeniowych. Wyzwania te szczególnie dotyczą kwestii kontroli wszystkich certyfikatów, świadectw pochodzenia, środków gwarantujących jakość dostarczanych produktów oraz wiarygodności firm produkcyjnych - w skrócie, ich “bankowalności”. Istniejące bowiem dotychczas w świecie banków tzw. "białe listy" producentów są już w większości przestarzałe.

 

 


Tagi: antydumping chiny pvXchange

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+