Dziś:

Aquion Energy obiecuje magazynowanie energii w cenie 250 USD/kWh i przyciąga kolejnych inwestorów strategicznych.

Autor Pope

Źródło: cleantechnica.com
Źródło: cleantechnica.com

Podczas gdy technologie magazynowania energii stoją przed wspólnym wyzwaniem długo- dystansowego magazynowania energii, Aquion Energy z USA twierdzi, że ich technologia akumulatorów opartych na specjalnym elektrolicie sodowo-jonowym może rozwiązać te problemy i to na poziomie cenowym 250 USD za kWh.


Aquion Energy rozpoczął rok 2014 od następnego udanego dokapitalizowania spółki o kolejne 55 mln dolarów dzięki inwestycji z sektora tzw. venture capital” (inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym). Dzięki temu firma planuje wzrost swoich mocy produkcyjnych w fabryce zlokalizowanej w zachodniej Pensylwanii oraz pierwsze dostawy swoich innowacyjnych baterii do klientów komercyjnych już w pierwszej połowie 2014 roku.


Amerykanie chwalą się już teraz 85% efektywnością energetyczną, dziesięcioletnią żywotnością przy ponad 5000 pełnych cyklach, pojemnością energetyczną zoptymalizowaną pod kątem wielogodzinnych procesów ładowania i rozładowania oraz, co może być najważniejsze, ceną 250 USD za kilowatogodzinę. 

 

Oznaczałoby to o połowę niższą cenę niż aktualne 500 USD lub więcej za kilowatogodzinę magazynowania energii dla dzisiejszych konkurencyjnych technologii. 

 

Pierwsze informacje o produktach komercyjnych Aquion przekazane w ubiegłym roku do wiadomości publicznej spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, a w mediach pojawiły się w kilka dni temu informacje, że firma jest aktualnie bliska podpisania umowy z koncernem Siemens mającej na celu zapewnienie dostaw baterii Aquion do niemieckiego giganta na testy.

 

Technologia Aquion, która została zaprojektowana specjalnie do stacjonarnego przechowywania energii, potrafi przechowywać energię efektywnie przez wiele godzin w warunkach, które obejmują zarówno niemal całkowite rozładowanie jak i długie okresy pracy w stanach częściowego rozładowania - co jest obecne dużym wyzwaniem dla wielu istniejących technologii magazynowania energii.


Kluczowe cechy jakie mają posiadać akumulatory Aquion to wysoka produktywność i wydajność przy dużej cykliczności oraz długa żywotność i odporność przy wysokim poziomie bezpieczeństwa oraz wyjątkowo niskiej cenie.

 

Firma Aquion informuje, że ich baterie nie zawierają niebezpiecznych substancji a także wymagają znacznie mniej zarządzania ciepłem niż w przypadku technologii litowo-jonowych lub sodowo-siarkowych. Chemia baterii Aquion Energy, która została  opracowana przy współpracy z Carnegie Mellon University, wykorzystuje połączenie tanich i nietoksycznych materiałów, co pomaga obniżyć koszty i złożoność baterii do poziomu nieosiągalnego dla aktualnie dominujących konkurencyjnych technologii.

 

Kluczowe grono inwestorów wspierające technologię Aquion tworzą aktualnie takie osoby lub grupy inwestycyjne jak Bill Gates, Yung’s Enterprise, Nick & Joby Pritzker, Bright Capital, Gentry Venture Partners, Kleiner Perkins Caufield & Byers, Foundation Capital oraz Advanced Technology Ventures.Tagi: aquion energy bill gates carnegie mellon university magazynowanie energii

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+