Dziś:

Organiczny akumulator przepływowy umożliwi zmianę w sposobie przechowywania energii

Autor Aniela

Źródło:pv-magazine.com
Źródło:pv-magazine.com

Amerykańscy uczeni z Uniwersytetu Harvarda stworzyli organiczny akumulator przepływowy, który wykorzystuje powszechnie występujące molekuły organiczne zwane chinonami.

Magazynowanie energii sprawia najwięcej problemów w przypadku takich sektorów OZE, w których produkcja energii nie jest procesem ciągłym. Mowa tu o energetyce słonecznej czy wiatrowej. Rozwiązaniem mogą być akumulatory przepływowe, które przechowują energię w płynach znajdujących się w zewnętrznych zbiornikach. Elementami podstawowymi takiego systemu jest urządzenie, przez które przepływają płyny oraz zbiorniki ze wspomnianymi płynami. Wielkość tych elementów można dobierać niezależnie od siebie, zatem właściwosci akumulatora można dopasować do zastosowań, co pozwala na przechowywanie energii taniej niż w przypadku tradycyjnych akumulatorów.

Jednak powstałe dotychczas akumulatory przepływowe korzystają z elektrolitów zawierających kosztowne lub trudne w obsłudze składniki, co podnosi cenę systemu. Uczeni z Harvardu stworzyli akumulator, nie zawierający metali, w tym popularnego w tych urządzeniach wanadu. Wykorzystali występujące w ropie naftowej czy roślinach chinony. W pierwszym chinonowym akumulatorze przepływowym wykorzystano chinon niemal identyczny z tym wystepujacym w rabarbarze.

Michael Marshak, jeden z autorów badań mówi, że do przechowywania energii z dużych farm wiatrowych czy słonecznych trzeba wykorzystać kilka dużych zbiorników, które można zakopać pod ziemią. Jednak tą samą technologię można wykorzystać też i w domu. "Wyobraź sobie urządzenie wielkości boilera. Byłoby ono w stanie przechować tyle energii, ile wynosi całodzienna produkcja paneli słonecznych na dachu domu. To zapewniłoby energię od późnego popołudnia, przez całą noc aż do kolejnego dnia. Dom byłby zasilany bez konieczności korzystania z innych źródeł - mówi Marshak.

Kolejnym krokiem naukowców będzie prowadzenie testów i udoskonalanie nowego akumulatora tak, by nadawał się do zastosowań komercyjnych.

Naukowcy z Uniwersytetu współpracują z firmą Sustainable Innovations LLC, której zadaniem bedzie zbudowanie mobilnej wersji systemu przechowywania energii. Taki system można by teoretycznie podłączyć w każdym punkcie sieci i składować w nim energię, gdy jej cena jest niska, a sprzedawac ją w szczycie.

Źródło:ise.pl

Tagi: harvard magazynowanie energii

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+