Dziś:

Papierowe ogniwa już niebawem?

Autor Olga

Źródło:x-disc.pl
Źródło:x-disc.pl

Uczeni z Uniwersytetu Technicznego Południowych Chin wraz z zespołem z Uniwersytetu w Nebrasce, od dłuższego już czasu pracowali nad wyprodukowaniem papieru do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Owocem ich starań jest materiał o wysokim stopniu przejrzystości, przy jednoczesnym rozpraszaniu rzędu 60%.

Osiągnięcie chińskich i amerykańskich uczonych zasługuje na uwagę tym bardziej, iż zwykle wysoka przejrzystość materiału i wysoki stopień rozpraszania nie idą w parze i materiały o transparentności powyżej 90% charakteryzuje niskie rozpraszanie. Nowy wynalazek ma jednak być pod tym względem przełomowy i przy przejrzystości 96% ma cechować się rozpraszaniem na poziomie 60%.

Papier, który w przyszłości ma służyć do produkcji ogniw solarnych, dzięki zastosowaniu przez uczonych techniki TEMPO, nie zawiera mikroporów. Wszystko to dzięki temu, iż wspomniana technologia osłabia wiązania wodorowe między mikrowłóknami co powoduje, że struktura włókien zmienia się tak, iż zawierają one nanopory, a nie mikropory ( Źródło:Kopalniawiedzy.pl).

Naukowcy zapowiadają, iż ich wynalazek daje początek ogniwom kolejnej generacji, a jednocześnie dzięki m.in niskim kosztom produkcji i wysokiej sprawności spowoduje prawdziwą rewolucję na rynku PV.

Tagi: tempo ogniwo rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+