Dziś:

NPD Solarbuzz: Rośnie popyt na krzem krystaliczny w technologii poli

Autor Aniela

Źródło:bloomberg.com
Źródło:bloomberg.com

Zgodnie z raportem NPD Solarbuzz, zapotrzebowanie na krzem krystaliczny w technologii poli wzrośnie w tym roku aż o 25% w porównaniu do roku ubiegłego, osiągając 282 tysiące ton.

Analitycy z Solarbuzz twierdzą, iż wpływ na taką sytuację będzie mieć gwałtowny wzrost rynku końcowego dostaw modułów PV, który ma w tym roku osiągnąć 49GW.

Krzem w technologii poli jest stosowany do produkcji półprzewodników i musi się charakteryzować wysokiem stopniem czystości i niskim poziomem zanieczyszczeń. Według szacunków, w najbliższym czasie nie należy się spodziewać wielkich zmian w popycie na rynku półprzewodników.

NPD Solarbuzz podaje, iż od momentu wyprodukowania krzemu krystalicznego w technologii poli, aż do wykonania z niego ogniw PV potrzeba od 3 do 6 miesięcy. NPD przypomina, że w ostatnich latach producenci paneli fotowoltaicznych zredukowali ilość krzemu w technologii poli potrzebnego do wyprodukowania jednostkowej mocy paneli PV. Udało się to osiągnąć wskutek większych oszczędności osiąganych przez produkcję coraz cieńszych płytek krzemowych, a także dzięki ograniczeniu strat przy ich cięciu. Potwierdza to wiceprezes Solarbuzz, Charles Annis "Firmy fotowoltaiczne z sektora dostaw zmniejszyły ilość gramów krzemu krystalicznego w technologii poli na każdy wat, zmniejszając grubość płytki krzemowej. Powoduje to wzrost wydajności na każdym z etapów produkcji".

Solarbuzz przewiduje, iż do końca tego roku średnia ilość krzemu wykorzystywanego do produkcji 1 panelu PV spadnie do około 5 gramów /W. Od 2005 roku ilość ta uległa obniżeniu aż o 55%. Zdaniem analityków z NPD Solarbuzz, tendencja ta utrzyma się, jednak nie będzie ona już tak wyraźna jak w latach poprzednich.

Tagi: solarbuzz raport rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+