Dziś:

Soczewka Fresnela kluczem do zwiększenia wydajności paneli fotowoltaicznych

Autor Doktor

Soczewka Fresnela w latarni morskiej Źródło:werttrew.fora.pl
Soczewka Fresnela w latarni morskiej Źródło:werttrew.fora.pl

Naukowcy z Uniwersytetu Tianjin w Chinach przeprowadzili badania, zgodnie z wynikami których, wykorzystanie w produkcji paneli PV prawie płaskich soczewek Fresnela powoduje wzrost ich wydajności.

Według wstępnych badań, osiągnięta maksymalna wydajność paneli jest co najmniej cztery razy większa niż przy użyciu standardowej płytki w niskiej rezystancji. Znaczący wzrost mocy jest jednak ograniczony – różnica mocy spada wraz ze wzrostem rezystancji urządzenia, która z kolei zależy od temperatury. Mimo to, naukowcy uważają iż różnica w wydajności jest na tyle duża, że pozwala to zrekompensować dodatkowe koszty ponoszone w związku z użyciem soczewek Fresnela, zwłaszcza w starszych typach paneli fotowoltaicznych.

Najnowsze osiągnięcie było możliwe dzięki użyciu na soczewce stożka zamiast koncentrycznych grzbietów, co pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie głębokością, na którą światło jest skupiane przez obiektyw.

Soczewka Fresnela skonstruowana została w 1822 roku. Stosowana jest w reflektorach i latarniach morskich, reflektorach samochodowych, rzutnikach pism oraz w sygnalizatorach kolejowych.


 

Tagi: chiny rozwój technologii

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+