Dziś:

Trwa wyraźna ekspansja Azji na rynku dostawców przetwornic fotowoltaicznych

Autor Pope

źródło: renewablesinternational.net
źródło: renewablesinternational.net

Nawiązując do wiadomości z zeszłego tygodnia na temat 10 czołowych dostawców przetwornic fotowoltaicznych w roku 2013 warto podkreślić fakt, że statystyki pokazują wyraźnie rosnącą pozycję azjatyckich dostawców w stosunku do europejskich marek.

 

Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, według najnowszego raportu IHS ​​czterech z dziesięciu najlepszych w rankingu producentów pochodzi z Chin i Japonii. Dostawcy z Azji razem stanowią już 35 % światowego dochodu z rynku przetwornic PV w 2013 r. (w porównaniu do zaledwie 12 % w 2011 roku). Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i ekspansywnych firm w tym koszyku jest chiński Sungrow, który sam sprzedał ponad 2GW w 2013 r. 

 

Dyrektor IHS, Sam Wilkinson, tak skomentował zeszłoroczne wyniki rankingu TOP10: “Azjatyccy dostawcy mieli ogromny wpływ na światowe rankingi głównie ze względu na ich sukcesy na rynkach lokalnych, aczkolwiek ich wpływ na międzynarodowych rynkach poza Chinami i Japonią jest obecnie dość ograniczony. Natomiast korzystając z ekonomii skali, zdobytej wiedzy i siły marki są one teraz dobrze przygotowane do ekspansji międzynarodowej, a świat może w ciągu najbliższych 2-3 lat zobaczyć wielu z tych dostawców odgrywających coraz większą rolę na nowych rynkach zbytu”

 

Na tle ekspansji azjatyckich dostawców wyraźnymi przegranymi są Europejczycy. Roczne przychody z sprzedaży przetwornic fotowoltaicznych z Europy zmniejszył się o połowę w ciągu ostatnich dwóch lat, tworząc niezwykle trudne otoczenie konkurencyjne, a wiele z wiodących marek sprzed 5 lat takich jak Fronius, Ingeteam, Siemens czy Sputnik, zniknęło z dzisiejszej listy największych dostawców świata.

 

Tabela poniżej pokazuje listę TOP10 przygotowaną przez firmę IHS.


 

 


Tagi: inwerter falownik ihs

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+