Dziś:

Lubelskie wzbogaci się o elektrownię solarną

Autor Olga

Źródło: Solar Hybrid
Źródło: Solar Hybrid

Już jesienią tego roku w Lubelskiem zostanie uruchomiona 1,4 MW farma fotowoltaiczna. Inwestycja pochłonie 9,5 mln złotych z czego 3,7 mln pokryją fundusze unijne.

Elektrownię wybuduje samorządowa spółka Energia Dolina Zielawy. Na lokalizację instalacji obrano miejscowość Bordziłówka w gminie Rossosz. Jak podaje PAP, do budowy farmy użytych zostanie ponad 5 tysięcy paneli PV.

"Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę, został już ogłoszony i ma być rozstrzygnięty w połowie maja. Chcemy, aby elektrownia ruszyła do końca października tego roku" - informuje cytowany przez PAP prezes spółki Energia Dolina Zielawy Mateusz Majewski. Zdaniem Majewskiego, obszar wybrany na lokalizację lektrowni jest idealny, bo może się poszczycić jednym z najwyższych w Polsce poziomów nasłonecznienia.

Samorządowcy liczą, że dochody ze sprzedaży energii elektrycznej do sieci krajowej w ciągu siedmiu lat pozwolą na spłatę zaciągniętych kredytów, a później sfinansują samorządowe rachunki za elektryczność.

Instalacja w Bordziłowce to druga tego typu inwestycja spółki Energia Dolina Zielawy. Jak informuje PAP, w 2012 r. w tych gminach na dachach domów zainstalowano blisko tysiąc kolektorów słonecznych, służących do grzania wody. Założono je głównie na domach prywatnych, ale także na obiektach publicznych.

Tagi: lubelskie farma inwestycja

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+