Dziś:

Polska fotowoltaika rozkwitła w zimowym słońcu

Autor Paweł

Źródło: solarenergysystemsllc.com
Źródło: solarenergysystemsllc.com

Jak podaje Puls Biznesu, w zimowych miesiącach pierwszego kwartału zainstalowano więcej paneli słonecznych niż w całym 2013 r.

Takiej eksplozji w polskiej fotowoltaice jeszcze nie widzieliśmy. W pierwszym kwartale 2014 r. powstało 2,4 MW nowych instalacji fotowoltaicznych (przekształcających energię promieni słonecznych w energię elektryczną). Dla porównania: w całym 2013 r. przyrosło w polskiej fotowoltaice tylko 0,6 MW mocy. Takie dane zebrał z rynku Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), który cyklicznie bada sektor OZE w Polsce. Wyszło mu, że na koniec pierwszego kwartału mieliśmy w Polsce łącznie 6,6 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

A prognozy oszałamiają jeszcze silniej niż dane z pierwszego kwartału. Z ankiet zebranych przez IEO wynika, że firmy spodziewają się w 2014 r. całkowitej sprzedaży na poziomie… aż około 50 MW.

— Prognozowany wzrost o 50 MW — biorąc pod uwagę zarówno systemy wyspowe, jak i przyłączone do sieci — to tak naprawdę nie jest nadzwyczajnie dużo. Pamiętajmy, że w Niemczech przyrasta 2-3 GW rocznie — zauważa Krzysztof Zamożny, odpowiedzialny za handel zagraniczny w firmie Selfa ze Szczecina.

Dla fotowoltaiki to wielki skok, bo to branża, która dopiero się u nas rodzi. Przykładowo, mocy wiatrowej mamy już w Polsce na 3,7 tys. MW.

Co stoi za tym słonecznym skokiem?

Zdążyć przed ustawą

— Z jednej strony firmy dysponują niewykorzystanymi dotacjami unijnymi, bo wszyscy czekali przecież na nową ustawę o OZE. Z drugiej zaś strony, obecny projekt ustawy uważany jest za mniej korzystny od dziś obowiązującego wsparcia. Dlatego firmy śpieszą się z inwestycjami, by zdążyć przed wejściem ustawy w życie — zauważa Piotr Pajdo, prezes PVTEC Polska z Wierzchosławic.

Jego firma produkuje moduły, ale też buduje farmy fotowoltaiczne oraz linie produkcyjne dla tego sektora. I czuje, że w branży jest coraz większy ruch.

— Rozmowy z inwestorami są w tej chwili bardziej konkretne, mają mniej dylematów przy podejmowaniu decyzji. To też efekt spadku cen — typowa instalacja na 2,5 kW kosztuje dziś 15-20 tys., podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to 50-60 tys. zł. To podwyższa opłacalność inwestycji — mówi Piotr Pajdo.

Duży ruch w branży widzi też Zbigniew Glapa, prezes Selfy, która jest największym eksporterem fotowoltaiki w Polsce. — Mały trójpak [czyli nowelizacja prawa energetycznego — red.] wprowadził w końcu ułatwienia dla prosumenta, czyli podmiotu jednocześnie konsumującego i produkującego energię. To rozkręciło inwestycje, przede wszystkim wśród tych, którzy chcą produkować energię na własne potrzeby — mówi Zbigniew Glapa. Ruch w branży czują nawet Ci, którzy z fotowoltaiki się wycofują. Vetro z Czeladzi zainwestowało w fabrykę modułów już w 2008 r. i straciło do dziś ok. 6 mln zł, czekając na zapowiadaną bez końca ustawę o OZE. Zniechęcone szuka nabywcy na sprzęt i linie produkcyjne. — Mam zapytania od firm zainteresowanych tym majątkiem na sprzedaż. Ale to na pewno nie boom, ledwie zainteresowanie — uważa Jan Kalabiński, szef Vetro, które skoncentrowało się na wyrobach szklanych.

Cła dla Chin pomagają

Dane zebrane przez IEO wskazują też wyraźnie, że polskie firmy coraz częściej produkują na eksport. W 2013 r. firmy wyeksportowały panele fotowoltaiczne o mocy ok. 24 MWp, a w 2012 r. — 22 MWp. Ankiety IEO wskazują, że polskie firmy eksportują głównie do Niemiec, Czech, Włoch, Francji, ale również na Wschód. Ale nie tylko.

— Budujemy właśnie linię produkcyjną w Brazylii — dodaje Piotr Pajdo.

— Eksport modułów fotowoltaicznych odgrywa dużą rolę w naszych wynikach i rzeczywiście widzimy zwyżki. To przede wszystkim efekt wprowadzenia ceł antydumpingowych na fotowoltaikę z Chin. W efekcie jej ceny ustabilizowały się i europejscy producenci są w stanie być konkurencyjni. Zwłaszcza producenci z Polski, gdzie koszt robocizny nadal jest relatywnie niski. Dlatego eksport rośnie — tłumaczy Krzysztof Zamożny z Selfy.

Z danych IEO wynika również, że dziś — po raz pierwszy od 2003 r., kiedy zainstalowano w Polsce pierwszą instalację fotowoltaiczną — większość takich instalacji jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. Wcześniej dominowały instalacje off- -grid, czyli niedające możliwości wysyłania nadwyżki energii do sieci.

Źródło: pulsbiznesu.pb.pl

Tagi: rozwój fotowoltaiki polska ustawa o oze

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+