Dziś:

Efekt regulacji antydumpingowych USA – wzrost cen chińskich paneli o 9%

Autor Paweł

Źródło: blog.salazarpackaging.com
Źródło: blog.salazarpackaging.com

Według GTM Research, wstępne regulacje celne nałożone przez administrację USA na chińskie i tajwańskie wyroby fotowoltaiczne wymusiły podwyżkę cen średnio o 9% na panele PV z Chin.

Amerykańska firma analityczna w swym raporcie cenowym z trzeciego kwartału 2014 ujawniła, że wzrost średniej ceny z 0,70 USD/W do 0,78 USD/W doprowadził do osiągniecia poziomu cenowego z drugiego kwartału 2012.

Wzrost ten jest konsekwencją sztywnych antysubsydyjnych i antydumpingowych ceł wprowadzonych przez rząd USA w czerwcu i lipcu by przeszkodzić chińskim producentom w obchodzeniu poprzednich regulacji poprzez wykorzystanie w swoich produktach ogniw z Tajwanu.

GTM podaje, że przez cła ceny chińskich modułów w USA są średnio o 17% wyższe niż podobne moduły sprzedawane w innych częściach globu. W związku z tym analitycy przewidują zmiany w światowym krajobrazie dostawców PV, ponieważ wiodący chińscy producenci, tacy jak Jinko Solar, Trina Solar i Yingli Solar utracili swą konkurencyjna przewagę zrównując się cenowo z Malezją, Singapurem i Koreą Południową.

GTM jeszcze dodaje, że odkąd cła weszły w życie, to chińscy wytwórcy przestali stosować ogniwa z Tajwanu w modułach przeznaczonych na rynek USA, jak to czynili by uniknąć płacenia taryf celnych z 2012. Zamiast tego, obecnie rozważana jest opcja wysyłki do USA modułów w całości wyprodukowanych w Chinach , przez co Chińczycy zapłacą nieco niższe cła importowe.

Tagi: cło antyddumping chiny usa tajwan

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+