Dziś:

Raport Lux Research przewiduje wzrost w branży PV o 75% do 2019

Autor Paweł

Mimo, że Niemcy wciąż pobijają kolejne rekordy w kwestii OZE, to już nie są liderami na świecie pod względem ilości instalacji fotowoltaicznych. Chiny uczyniły ogromny skok technologiczny, ale z powodu konfliktów handlowych pomiędzy UE i USA, może to zachwiać branżą na zagranicznych rynkach. Mimo to, Lux Research przewiduje wzrost w branży fotowoltaicznej o 75% do 2019.

USA i UE nałożyły ciężkie cła antydumpingowe na moduły fotowoltaiczne z Chin. Dostawcy, tacy jak Trina, Yingli, Canadian Solar i Hanwha Solar One, unikali amerykańskich restrykcji poprzez produkcję ogniw na Tajwanie, jednakże i te praktyki udało się administracji USA ukrócić. Tymczasem w Europie odbywa się dochodzenie w sprawie zarzutów, że chińscy producenci naruszają umowy handlowe, co doprowadziło do zwiększenia ceł na cały chiński import.

Chiny ze swojej strony ogłosiły o wprowadzeniu ceł antydumpingowych na zagraniczny krzem polikrystaliczny w lecie 2013 roku.

Mimo to, do końca 2017 roku chińskie instalacje fotowoltaiczne powinny osiągnąć skumulowaną moc na poziomie 70 GWp.

Przewiduje się, że region Azji i Pacyfiku ma być światowym liderem pod względem ekspansji fotowoltaiki w tym czasie i więcej niż 50%  zapotrebowania będzie pochodziło z tego regionu.

Przewidywany roczny przyrost w tym regionie do 2019: Chiny – 16 GWp, Japonia – 12 GWp, Indie – 3,5 GWp, Tajlandia – 1,7 GWp.

Kraje z rejonu Środkowego Wschodu, Arabia Saudyjska, Kuwejt oraz Iran również włączyły się do wyścigu o technologię solarną.

W USA występuje kilka czynników ograniczających rozwój PV. Po 2016 planuje się zmniejszyć inwestycyjna ulgę podatkową (Investment Tax Credit) z 30% do 10%. Pozostaje jeszcze kwestia próby ściągnięcia przez Urząd Skarbowy stanu Arizona podatku od nieruchomości z właścicieli instalacji PV jak np. Solar City. Jeśli konflikt będzie rozwiązany na korzyść władz stanowych, to może to pociągnąć negatywne skutki w pozostałych stanach.

Leasing instalacji (Third Party Ownership) i nowe regulacje stanowe doprowadziły do zwiększenia mocy wytwórczych z PV o 4,7 GWp w 2013. Kalifornia prowadziła w statystykach instalując 2,6 GWp a za nią Arizona, Północna Karolina, Massachusetts, New Jersey i Hawaje.

Lux Research przewiduje dalszy wzrost USA na kontynencie amerykańskim z nowymi mocami wytwórczymi na poziomie 11,7 GWp do 2019.

W tym czasie w Ameryce Południowej udział nowych mocy wytwórczych z PV ma wzrosnąć 10-cio krotnie do 2,5 GWp.

W Europie branża fotowoltaiczna jest w odwrocie. Pomimo imponujących rekordów produkcji w Niemczech, nowych instalacji zakłada się o połowę mniej niż dwa lata temu. U naszego zachodniego sąsiada duże nadzieje wiąże się systemami magazynowania energii, które są tam coraz bardziej popularne.

We Włoszech również zaobserwowano spowolnienie, ale Lux Research podaje, że wzrost koniunktury we Francji i UK zrównoważy te straty w dłuższej perspektywie czasowej.

Firma analityczna wyróżnia jeszcze takie trendy jak:

 - Cięcia kosztów zostaną utrzymane. Lux przewiduje, że do 2019 roku koszt systemu dla instalacji przemysłowych (farm fotowoltaicznych) będzie oscylował wokół 0,36 USD/Wp, zaś dla instalacji rezydencjalnych kosz powinien wynieść około 0,60 USD/Wp. Przełoży się to na 20% spadek ceny dla całego systemu fotowoltaicznego.

- Krzem krystaliczny pozostanie wiodącą technologią. Krzem krystaliczny zdominuje rynek fotowoltaiczny do 2019 roku, pomimo, rozwoju potencjalnie lepszych rozwiązań, np. takich jak: CIGS, CdTE, CZTS czy epi-Si. Krzem krystaliczny z udziałem 84,6% w rynku zwiększy swój potencjał wytwórczy z 31,6 GWp w 2013 do 55,7% GWp do 2019 roku.

W 2013 zainstalowano 37,5 GWp i Lux Research przewiduje, że to tempo nadal będzie rosnąć o 8,3% rocznie, osiągając 65,6 GWp w 2019. To jest wzrost o 75%, który wydaje się jak najbardziej osiągalny.

Tagi: raport lux research rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+