Dziś:

Na Filipinach fotowoltaika tańsza od węgla

Autor Paweł

Źródło: global.ofweek.com
Źródło: global.ofweek.com

Sekretarz resortu energetyki Filipin, Carlos Jericho Petilla, ujawnił ostatnio, że w jego kraju panele fotowoltaiczne są tańsze niż węgiel. Posłużył się on prostym przykładem – koszt elektryczności wytworzonej przez elektrownię węglową to 5,50 peso za kWh (1 filipińskie peso = ok. 0,02 USD – red.), plus 6,50 peso za dystrybucję i przesył, co daje 12 peso. Jeśli zainstalujemy panele fotowoltaiczne na naszym dachu, to poniesiemy koszt 9 peso za kWh za wytworzeniem, ale już nie musimy płacić za dystrybucję i przesył. To już pozwala nam zaoszczędzić 3 peso na kWh.

Petilla stwierdza, że te wyliczenia, to nie jedyna przewaga fotowoltaiki nad węglem. Sekretarz dodaje, że koszty jakie musimy ponieść na sprzęt są jednorazowe, nie cykliczne, co jest korzystne dla prywatnego właściciela źródła odnawialnej energii.

W 2008 roku Filipiny wprowadziły net-metering, dzięki temu właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą sprzedawać nadwyżki energii do sieci. Posiadanie instalacji dachowej przynosi jeszcze inne korzyści, mianowicie, właściciele nieruchomości mogą się zainteresować wytwarzaniem energii na własne potrzeby gdy zobaczą takie rozwiązania u swoich sąsiadów. Innymi słowy, posiadanie instalacji fotowoltaicznej może być wychowawcze oraz tworzyć zmiany na poziomie behawioralnym.

Oświadczenie tak ważnej osoby z otoczenia rządowego jest niezwykle istotne, ponieważ obecnie większość energii jest importowana do kraju. Koszty tego są ogromne, a można by ich uniknąć jeśli Filipinom uda się przestawić na niezależność energetyczną. Jak się to stanie i kiedy jest trudne do oszacowania, ale na pewno spadek cen paneli fotowoltaicznych zwiększył atrakcyjność dachowych instalacji solarnych, tak rezydencjalnych jak i dla przedsiębiorstw.

Dodanie do krajowego miksu energetycznego więcej źródeł solarnych pomoże krajowi w redukcji uzależnienia od importowanych paliw kopalnych.

Jest jeszcze co najmniej jedna korzyść z fotowoltaiki dla Filipin. Rozproszona sieć prosumencka instalacji PV może być wykorzystana jako pomocnicze źródło zasilania podczas klęsk żywiołowych czy blackoutów. Filipiny to pond 7000 wysp, na których rozproszone instalacje solarne mogą być efektywnym rozwiązaniem w przypadku braku dostępu do ogólnodostępnej sieci elektroenergetycznej.

Tagi: filipiny polityka energetyczna rozwój fotowoltaiki prosument

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+