Dziś:

Ciąg dalszy spadków cen instalacji PV w USA

Autor Paweł

Źródło: www.solarcurator.com
Źródło: www.solarcurator.com

Lawrence Berkeley National Laboratories opublikował siódmy roczny raport o kosztach montażu instalacji fotowoltaicznych w USA. Badania przedstawione w raporcie opierały się na danych zgromadzonych w ciągu piętnastu lat z ponad 300 tys. systemów fotowoltaicznych.

Raport „Tracking the Sun VII” przedstawia, że mediana kosztów instalacji PV w USA spadła o 12-15% między 2012 a 2013 do 4,70 USD/W dla systemów poniżej 10 kW, 4,30 USD/W dla 10-100 kW oraz 3,90 USD/W dla instalacji 100 kW - 5 MW.

Poziom kosztów dla elektrowni fotowoltaicznych powyżej 5 MW w 2013 był stabilny, na poziomie 3 USD/W. W wycenie dużych projektów rozrzut cenowy był niewielki, a dla projektów wykorzystujących technologię thin-film ceny kształtowały się na poziomie 2,70 USD/W.

Jest to już czwarty rok z rzędu gdzie obserwuje się ostry spadek cen w sektorze rezydencjalnym i komercyjnym, zaś ceny dla systemów poniżej 5 MW spadły o kolejne 5-12% na rynkach kluczowych podczas pierwszej połowy 2014.

Pomimo tych niewątpliwie imponujących zniżek, USA wciąż mają największe ceny wśród większości rynków PV. Amerykańskie ceny są ponad dwukrotnie wyższe niż ceny niemieckich systemów fotowoltaicznych poniżej 100 kW, ale również sporo wyższe niż ceny w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Francji.

Koszty instalacji PV w USA są nawet wyższe niż w Japonii dla systemów z przedziału 10-100 kW, mimo, że Japończycy mają najdroższe ceny modułów względem większości światowych rynków PV.

Raport również wykazał, że koszty instalacji systemów fotowoltaicznych znacznie różniły się pomiędzy poszczególnymi stanami, zależnie od segmentu. Koszty systemów na zasadzie finansowania TPO (Third Party Owned – forma leasingu – red.), również zależały od tego, czy instalator był zintegrowanym przedsiębiorstwem, który system budował i jednocześnie oferował finansowanie dla klienta.

Tagi: usa raport rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+