Dziś:

Chiny deklarują 20% udział OZE w miksie jako część porozumienia klimatycznego

Autor Paweł

Źródło: www.digitaljournal.com
Źródło: www.digitaljournal.com

Chiny mogą przyjąć cel 20% udziału energii odnawialnej w miksie w ramach pakietu środków zaradczych przeciwko zmianom klimatu, które ogłosiły razem z USA.

Dwóch największych trucicieli opublikowało wspólne oświadczenie na szczycie APEC w Pekinie, że bezwzględnie będą dążyć do zdecydowanych redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2030 roku.

Emisja gazów cieplarnianych w Chinach będzie największa do 2030, ale po tym roku ma się zdecydowanie zmniejszać. USA za cel postawiły sobie redukcję gazów cieplarnianych o 26-28% do 2025 względem poziomu z 2005.

Dodatkowo, Chiny zobowiązały się, że będą dążyć do tego, by 20% ich głównej konsumpcji energetycznej pochodziło z paliw nie kopalnych do 2030.

Oba kraje zdeklarowały się, że będą zwiększać swoje ambicje względem tych zmian.

Ray Lian, analityk z NPD Solarbuzz, powiedział, że chińskie cele fotowoltaiczne mogą być zdecydowanie ambitniejsze.

„Cel fotowoltaiczny na 2020 to 100 GW, dla mnie, jest to wciąż dość konserwatywne założenie, ale jestem pewien, że Chiny przekroczą ten cel”.

Kraje zapewne będą charakteryzować się konserwatywną postawą względem deklaracji klimatycznych przed szczytem klimatycznym Narodów Zjednoczonych w 2015, na którym będzie się dążyć do ich sfinalizowania.

21 krajów obecnych na szczycie APEC również zadeklarowało podwojenie udziału OZE w ich miksach energetycznych do 2030.

„Mamy plan by pomóc w spełnieniu nowych, ambitniejszych celów”, powiedział Rhone Resch, CEO US Solar Energy Industries Association (SEIA). „Cena instalacji systemu dachowego spadła o połowę, podczas gdy, koszty dużych systemów naziemnych spadły o 70%. Ameryce zajęło 40 lat by zainstalować pierwsze 20 GW mocy wytwórczych z PV – co jest wystarczające do zasilenia blisko 4 mln amerykańskich domów – ale zamontujemy kolejne 20 GW w ciągu następnych dwóch lat. To jest niesamowity wzrost, który umożliwi nam spełnienie celów ustalonych na szczycie APEC”, dodał Resch.

Tagi: chiny usa szczyt klimatyczny rozwój fotowoltaiki polityka energetyczna polityka klimatyczna

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+