Dziś:

Na Mazurach powstaje duża instalacja fotowoltaiczna

Autor Paweł

Instalacja będzie składała się z 4 tys. modułów fotowoltaicznych. Zostaną one zawieszone na wysokości od pół do 1,5 metra nad ziemią. Dzięki nim na działce w miejscowości Guja w gminie Węgorzewo powstanie elektrownia o mocy 1 MW. 

Budowę elektrowni prowadzić będzie spółka PL2011. Szacowany koszt inwestycji to 6,17 mln zł. 2,5 mln z tej kwoty to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazury na lata 2007-2013. Unijna dotacja na ten ekologiczny projekt trafi do spółki za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

- Elektrownia powstanie na powierzchni około dwóch hektarów, a cała wyprodukowana energia przekazywana będzie do sieci - zapowiada Piotr Linkowski, prezes PL 2011. - Szacujemy, że inwestycję powinna zwrócić się w ciągu 8-9 lat.

Instalacja w miejscowości Guja będzie składała się z 4 tys. sztuk modułów fotowoltaicznych marki SolarWorld, inwerterów firmy Fronius, linii kablowych oraz układu przyłącza energetycznego. Panele zawieszone zostaną na wysokości pół do 1,5 m nad powierzchnią ziemi przy pomocy elementów konstrukcyjnych firmy Oberhauser. Cała działka zostanie też ogrodzona. Będzie to już kolejna elektrownia słoneczna na Mazurach. W ubiegłym roku WFOŚiGW podpisał umowy na dofinansowanie trzech podobnych projektów.

Jeden zostanie zrealizowany w Gryźlinach niedaleko Olsztyna. Elektrownia ta będzie miała podobną powierzchnię i moc jak ta pod Węgorzewem. Rocznie będzie można uzyskać z niej nawet 900 megawatogodzin czystej energii.

Kolejne instalacje powstaną w miejscowości Grodzisko w gminie Banie Mazurskie oraz w Wolnicy w gminie Lubomino.

Budowa tych trzech farm fotowoltaicznych pochłonie ponad 16 mln zł.

Źródło: wspolczesna.pl

Tagi: farma guja polska węgorzewo

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+