Dziś:

Chcemy, aby produkcja energii z OZE była opłacalna – podpisz petycję!

Autor Paweł

Na portalu zmienmy.to umieszczono petycję wnioskującą o przyjęcie poprawki do projektu o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza stałe ceny dla mikroinstalacji OZE.

Wytwarzanie energii na własne potrzeby dzięki instalacji kolektorów i panelów słonecznych na swoim dachu może być wreszcie opłacalne. Dzięki realizacji tej petycji, każdy obywatel będzie mógł obniżyć rachunki za energię i zyskać dodatkowy przychód. Potrzebne są tylko odpowiednie zmiany w prawie.

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Niestety mimo drobnych poprawek ustawa w obecnym kształcie nadal nie będzie w odpowiedni sposób wspierać obywateli, którzy chcieliby zostać prosumentami, czyli produkować energię na własnym dachu, czy ogródku. Jest szansa na wprowadzenie zmian w projekcie.

Jedna z propozycji pozwoli przysłowiowemu Kowalskiemu na sprzedaż energii po stałych cenach na okres 15 lat dla instalacji o mocy do 3 kW (0,75 zł/kWh) oraz 3 – 10 kW (od 0,45 zł do 0,70 zł/kWh w zależności od źródła energii). W ten sposób obywatel produkujący energię, będzie miał gwarancję sprzedaży wyprodukowanej energii do sieci dystrybucyjnej po określonej stałej cenie (tak zwane taryfy gwarantowane) i tym samym będzie wiedział, że nie straci inwestując w czysty rozwój swojego gospodarstwa domowego.

Aby tak się stało poprawka do ustawy o OZE powinna zostać przyjęta przez posłów podczas najbliższej Komisji Nadzwyczajnej ds. Energetyki i Surowców Energetycznych. Powodów, dla których posłowie powinni zagłosować „za” poprawką, a wszyscy zainteresowani za niniejszą petycją, jest bardzo wiele.

Co to oznacza dla nas, obywateli? Korzyści finansowe i bezpieczeństwo energetyczne

Dzięki proponowanym zmianom każdy obywatel będzie mógł w sposób opłacalny korzystać z mikroinstalacji OZE (na przykład mikrowiatraczka czy paneli fotowoltaicznych). Stałe ceny na sprzedaż wyprodukowanej przez siebie energii spowodują, że inwestycja w czasie eksploatacji będzie kosztować porównywalnie do płaconych obecnie rachunków. A po okresie spłaty przez kolejne lata będzie można liczyć na rzeczywiste obniżenie rachunków za prąd, a nawet na dodatkowy dochód dla naszego domowego budżetu.

Dzięki przydomowej mikroinstalacji OZE, po okresie korzystania z taryf gwarantowanych, będziemy mogli znacznie mniej energii kupować od dostawcy, rozpocząć produkcję na własne potrzeby, uniezależnić się od wzrostu cen energii oraz zmniejszyć ryzyko braku dostaw prądu. Krótko mówiąc, nam wszystkim będzie się to opłacać, gdyż będzie niosło za sobą korzyści finansowe i poprawę bezpieczeństwa energetycznego

Co to oznacza dla naszej małej ojczyzny? Rozwój lokalnych przedsiębiorstw

Jak wyliczył Instytut Energetyki Odnawialnej dzięki poprawce do ustawy OZE, do 2020 roku może powstać 145 000 prosumentów w segmencie do 3 kW i niemalże 60 000 w segmencie 3-10 kW. Pozwoli to na wytworzenie w okresie 2016-2020 prawie 4 TWh prawdziwie zielonej energii po cenie ok. 0,4 zł/kWh.

Energetyka obywatelska prowadzi do zwiększenia konkurencyjności regionów, uniknięcia skutków wzrostu cen energii, rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i powstawania nowych miejsc pracy przy produkcji, instalowaniu urządzeń i ich konserwacji. Daje to szanse na zatrudnienie głównie młodym ludziom, którzy teraz wyjeżdżają do większych ośrodków miejskich w poszukiwaniu zatrudnienia.

Źródło: zmienmy.to

Redakcja PV Portal.pl zachęca do podpisywania tej petycji! Nasz głos jest ważny!

Petycja dostępna jest pod tym adresem internetowym: http://zmienmy.to/petycja/chcemy-aby-produkcja-czystej-energii-byla-oplacalna/

 

Tagi: ustawa o oze sejm petycja

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+