Dziś:

Zjednoczone Emiraty Arabskie wspierają energetykę solarną w regionie Pacyfiku

Autor Paweł

Źródło: energymeetinspirations.com
Źródło: energymeetinspirations.com

Rozpoczęła się budowa czterech elektrowni fotowoltaicznych na Kiribati, Fidżi, Tuvalu i Vanuatu, które będą generować 1,8 MW czystej energii elektrycznej dla tych wyspiarskich krajów.

Wsparte finansowo z Funduszu Rozwojowego Abu Dhabi, przedsiębiorstwo Masdar rozpoczęło budowę czterech instalacji fotowoltaicznych w regionie Wysp Pacyfiku.

Warte 50 mln USD, 1,8 MW projekty zapewnią czystą energię krajom wyspiarskim na podstawie Funduszu Partnerstwa Pacyficznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Fidżi, Kiribati, Tuvalu i Vanuatu to wybrane lokalizacje dla farm PV, które po uruchomieniu zaoszczędzą na paliwach kopalnych około 2 mln USD rocznie.

Te cztery projekty są drugą wyprawą firmy Masdar w tamte regiony. W listopadzie 2013 przedsiębiorstwo z Abu Dhabi wybudowało farmę PV La’a Lahi w Tonga.

Fundusz został ustanowiony w marcu 2013 przez ministra spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jego Wysokość Szejka Abdullah’a bin Zayed Al Nayan’a, wraz z krajowym Zarządem Energetyki i Zmian Klimatu, który odpowiada za przekazywanie funduszy i planowanie projektów.

Jak dotąd, zainstalowano 2,8MW źródeł czystej energii w sześciu krajach Pacyfiku, co odpowiada zużyciu 1,5 mln litrów oleju napędowego lub 4450 ton CO2 rocznie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły również chęć wsparcia energetyki solarnej w innych regionach świata. Wraz z Międzynarodową Agencją Energii Odnawialnej, ZEA uczestniczy we wsparciu projektów PV w Sierra Leone, Ekwadorze, Mauretanii oraz w Afganistanie.

Tagi: zjednoczone emiraty arabskie masdar vanuatu tuvalu fidżi kiribati farma rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+