Dziś:

Raport: Deutche Bank przewiduje wzrost udziału PV, pomimo spadków cen ropy

Autor Paweł

Analizy Deutche Banku dotyczące sektora solarnego zwykle są bardzo optymistyczne, ostatnio przedstawiony raport nie odbiega od tego schematu. Kluczową wiadomością od banku dla inwestorów była informacja, że spadek cen ropy będzie miał niewielki lub żaden wpływ na popyt PV.

„Spodziewamy się zbalansowanego popytu, gdyż silny popyt w USA oraz wzrost zapotrzebowania w Chinach czy innych wschodzących rynkach fotowoltaicznych przewyższy potencjalne spadki popytu w Wielkiej Brytanii czy Japonii”, pisze analityk Deutche Banku, Vishal Shah. Shah zaznacza również, że udział fotowoltaiki w miksie energetycznym ciąle wzrasta.

Procentowy udział nowych mocy wytwórczych z PV względem pozostałych źródeł energii.


Rynek amerykański został przedstawiony w raporcie jako jasny punkt wśród światowych rynków PV, z rosnącym sektorem dachowych instalacji PV. Deutche Bank jednak dodaje, że „sieci elektroenergetyczne również rozpoczną działania konkurencyjne na końcowym rynku fotowoltaicznym w 2015”.

Shah w raporcie zauważa, że akcje takich firm jak SunEdison, SolarCity, Vivint Solar i SunPower są szczególnie atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Spadające ceny ropy naftowej powodowały obniżki cen akcji firm solarnych przez ostatnie tygodnia, ale dzięki temu, analityk Deutche Bank twierdzi, jest to „atrakcyjny moment wejścia dla inwestorów” w branżę fotowoltaiczną.

Pełna analiza wpływu cen ropy na rynek solarny wykazała, że zniżkująca cena „czarnego złota” będzie miała niewielki, jeśli nie żaden wpływ na ceny akcji firm z branży fotowoltaicznej.

„Ropa naftowa stanowi zaledwie około 5% w globalnej produkcji elektryczności i na niektórych ważnych rynkach PV, takich jak USA czy Chiny, wytwórczość elektryczna z ropy jest na poziomie jeszcze mniejszym niż 5% całkowitej produkcji prądu”, zaznacza analityk Deutche Bank. „Co więcej, koszt paliwa w generatorach elektrycznych, nawet przy cenie 50 USD za baryłkę, to 0,07-0,09 USD/kWh, co jest ceną wyższą niż z fotowoltaiki w wielu regionach na świecie”. 

Tagi: raport deutche bank rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+