Dziś:

Możliwe skutki deregulacji rynku energii elektrycznej w Japonii.

Autor Olga

Źródło: blogs.terrapinn.com
Źródło: blogs.terrapinn.com

Deregulacja rynku energii elektrycznej w Japonii, która może się rozpocząć już w przyszłym roku, ma szansę "tchnąć nowe życie w sektor PV", zdaniem Shawn Qu, CEO i prezesa zarządu Canadian Solar.

 

Jednym z głównych tematów dyskusji na Expo PV w Tokio w tym tygodniu jest temat, otwarcia konsumentom dużo większych możliwości wyboru ich dostawcy energii elektrycznej. Proces ten został zapoczątkowany właśnie przez rząd Japonii i miałby rozpocząć się w przyszłym roku.

 

Obecnie, przesył i sprzedaż energii elektrycznej jest w Japonii w rękach 10 największych przedsiębiorstw energetycznych. Regionalne monopole, które rozwinęły się wokół tego rozwiązania są uważane za wywieranie presji na odbiorców energii, a od kilku lat temu, rząd zobowiązał się położyć tym praktykom kres. Nadal jednak nie jest jasne, jak ten proces będzie wykonywany i jak długo to ostatecznie zajmie.

 

W Japonii ta obietnica wolności energetycznej dla gospodarstw domowych, budzi coraz większe oczekiwania społeczeństwa. W ramach wywiadu przeprowadzonego przez PV Tech, Shawn Qu wypowiedział się co myśli o skutkach liberalizacji rynku energii oraz na temat tego jakie wnioski z tego doświadczenia mogą pojawić się w innych częściach świata, jeśli proces liberalizacji rynku energii w Japonii każe się sukcesem.

 

"Jesteśmy w trakcie procesu deregulacji, ale życzę sobie i mam nadzieję, że deregulacja może tchnąć nowe życie w sektor PV”, powiedział Shawn Qu, “Dziś w sektorze PV, firmy zawsze powinny zadawać sobie pytanie - co możemy zrobić po tym jak już umieściliśmy moduły fotowoltaiczne na każdym dachu? Co jeszcze można zrobić dla naszych klientów? Jakie inne usługi można im zaoferować i w jaki sposób można jeszcze bardziej poprawić jakość obsługi klienta?”

 

"Deregulacje rynku energii oferują nowe możliwości. Zwłaszcza, gdy masz już ten dostęp do systemów energetycznych domu to punkt wejścia pozwalający moim zdaniem na dostarczenie większej ilości kolejnych usług, prowadzących do większej wartości dla klienta. Dokładnie co to za wartość ? Nie wiem jeszcze. Poczekamy, zobaczymy. "

 

Qu sądzi, że, na przykład, wzrastająca łączność pomiędzy różnymi częściami systemu inteligentnego zarządzania energią będzie z czasem generować ogromne ilości danych na temat zużycia energii i popytu na nią. "Oczywiście można zgromadzić wiele danych, ale jak je teraz wykorzystać do kreowania dalszej wartość i świadczenia innych usług? To jest coś do odkrycia," powiedział.

 

Jedna usługa, którą Qu zasugerował to, aby umożliwić właścicielom instalacji fotowoltaicznych stać się dostawcami energii, w nowy i bardziej wydajny sposób niż dzieje się to teraz na różnych rynkach światowych, gdzie właściciele systemów PV otrzymują premię za zieloną energię, którą wpuszczają do sieci.

 

Mając to na uwadze, część z wystawców na targach w Tokio już w tym roku próbuje aktywnie promować swoje najnowsze systemy energetyczne, w szczególności dla japońskiego rynku mieszkaniowego. Panasonic, na przykład, pokazał kompletny system energetyczny dla domu, który nie tylko łączy fotowoltaikę z magazynowaniem energii, ale ma w integralnej części swojego oprogramowania inteligenty system do zarządzania energią, który umożliwia właścicielowi zakup energii elektrycznej w najniższej dostępnej ceny oraz sprzedaż generowanego z fotowoltaiki prądu z powrotem do sieci w możliwie najwyższej cenie.

 

 

 

Źródło: PV Tech

Tagi: canadian solar japonia shawn qu

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+