Dziś:

60% źródeł odnawialnych w europejskiej sieci energetycznej od 2030? Tak, to możliwe

Autor Paweł

Z raportu DNV GL dla Komisji Europejskiej dowiadujemy się, że integracja źródeł odnawialnych z sieciami dystrybucji energii w Europie na poziomie 60% do 2030 jest jak najbardziej możliwa przy odpowiedniej infrastrukturze i wsparciu.

Raport opublikowany przez DNV GL dowodzi, że integracja na poziomie około 60% źródeł odnawialnych z europejskim systemem elektroenergetycznym może być możliwa już od 2030 – przy zapewnieniu odpowiedniego wsparcia regulacyjnego i infrastrukturalnego.

W raporcie opracowanym dla Komisji Europejskiej poruszono kwestię potencjalnego wpływu źródeł odnawialnych na lokalne i regionalne sieci dystrybucyjne w Europie i według DNV GL obecne wyzwania poszerzania integracji energetycznej mogą być złagodzone poprzez serie technologicznych oraz regulacyjnych środków.

Raport pt. „Integration of Renewable Energy in Europe” opublikowany przez DNV GL wraz z Imperial College of London i NERA Economic Consulting, dowodzi, że większa integracja różnych źródeł odnawialnych, szczególnie takich jak fotowoltaika i energetyka wiatrowa jest możliwa jeśli większy nacisk położy się na polepszenie infrastruktury przesyłowej na kontynencie.

Potrzeba ekspansji jest wyraźnie rozumiana. W ramach Europejskiej Energetycznej Mapy Drogowej 2050, Unia Europejska dąży do ustanowienia unii energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Z badania dowiadujemy się również, że technologie sieci typu „Smart” będą odgrywać kluczową rolę w dojrzewaniu elastycznych sieci elektroenergetycznych, a to dzięki ich zdolności do minimalizacji potrzeby rozszerzania dystrybucji.

Dokładniej, raport sugeruje, że aktywna kontrola napięcia w sieciach dystrybucyjnych zdecentralizowane generatory są skuteczne i możliwe do zastosowania, szczególnie wtedy, gdy połączone są z decentralizowanymi magazynami energii i zmiennymi systemami ograniczeń farm PV w różnych porach dnia.

W raporcie napisano, że najlepszym sposobem integracji słońca i wiatru w sieć jest stworzenie geograficznie zbalansowanej dystrybucji, oznaczałoby to przenoszenie mocy wytwórczych ze słońca i wiatru z najlepszych lokalizacji generujących tą energię do obszarów najbardziej obciążonych energetycznie, dzięki temu mniejszy się koszt integracji.

Do tych technologicznych rozwiązań konieczne będzie również wprowadzenie instrumentów rynkowych, np. takich jak zachęcanie równoległej rozbudowy generacji odnawialnych i sieci infrastrukturalnej, promowanie zrównoważonej dystrybucji zdecentralizowanej wytwórczości oraz promowanie rozwoju i wykorzystania innowacyjnych technologii.

Tagi: raport unia europejska komisja europejska rozwój fotowoltaiki polityka energetyczna

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+