Dziś:

Amerykanie stworzyli zupełnie przezroczyste ogniwo fotowoltaiczne

Autor Paweł

Badacze z Uniwersytetu Michigan stworzyli zupełnie przezroczyste ogniwo słoneczne, które może przekształcić każde okno czy taflę szkła (np. pokrywającą ekran smartfonu) w panel fotowoltaiczny.

Nie tak jak inne „przezroczyste” ogniwa PV o których mówiło się w przeszłości,  te są zupełnie przezroczyste. Według Richard’a Lunt’a, szefa zespołu badawczego, zespół naukowców jest pewien, że przezroczyste panele fotowoltaiczne mogą mieć różnorakie zastosowanie, od „wysokich budynków z dużą ilością okien lub każdy rodzaj urządzenia mobilnego, które jednocześnie musi spełniać pewne estetyczne warunki, jak na przykład telefony czy czytniki e-booków”.

Pod względem naukowym, przezroczysty panel słoneczny to pewnego rodzaju oksymoron. Ogniwa solarne, szczególnie fotowoltaiczne, generują energię poprzez absorbcję fotonów (światło słoneczne) i zamieniają je w elektrony (prąd). Jednakże, gdy materiał jest przezroczysty, to z definicji oznacza, że całe światło przechodzi przez medium i dociera do Twoich oczu. Dlatego też, wcześniejsze generacje przezroczystych ogniw PV były w rzeczywistości tylko częściowo przezroczyste, i do tego również rzucały kolorowy cień.

By pozbyć się tych ograniczeń, naukowcy z Uniwersytetu Michigan użyli nieco innej techniki by pochwycić światło słoneczne. Zamiast próbować stworzyć przezroczyste ogniwo fotowoltaiczne (co jest niemożliwe), wykorzystali oni przezroczysty koncentrator słoneczny (transparent luminescent solar concentrator –TLSC). TLSC składa się z soli organicznych, które absorbują specyficzny zakres, niewidzialnych dla ludzkiego oka, fal elektromagnetycznych ultrafioletowych i  podczerwonych. Wyemitowane światło podczerwone kierowane jest na krawędź plastikowego koncentratora, na którym znajdują się paski konwencjonalnych ogniw fotowoltaicznych a te z kolei konwertują tą długość fali w elektryczność.

TLSC z Michigan obecnie ma wydajność na poziomie około 1%, ale naukowcy uważają, że możliwe jest osiągnięcie 5% poziomu konwersji ogniwa. Nieprzezroczyste koncentratory mają wydajność około 7%. Nie są to duże liczby, ale w większej skali – każde okno w budynku mieszkalnym czy biurowym – te liczby łatwo się dodają. Podobnie, być może nie jest to technologia, która umożliwi ciągłe działanie smartfona czy tabletu, ale pokrycie wyświetlacza koncentratorem TLSC może dodać nieco więcej minut działania urządzenia na jednym ładowaniu baterii.

Badacze są pewni, że ta technologia może być skalowana w duże przemysłowe  i komercyjne zastosowania i również urządzenia domowe przy zachowaniu przystępności cenowej. 

Tagi: rozwój fotowoltaiki rozwój technologii uniwersytet michigan ogniwo

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+