Dziś:

Rosyjscy badacze stworzyli lżejsze i elastyczne ogniwa słoneczne

Autor Paweł

Źródło: galleryhip.com
Źródło: galleryhip.com

Naukowcy z Pańswowego Uniwersytetu w Tomsku (PUT) pracują ze swoimi kolegami z Rosyjskiej Akademii Nauk i lokalnymi przedsiębiorcami z branży solarnej nad wytworzeniem elastycznych paneli słonecznych przy wykorzystaniu ogniw Graetzel’a (ogniwa barwnikowe na bazie polipirydylowych kompleksów rutenu i osmu – red.), które mogą być kształtowane w dowolny sposób.

Panele z tych ogniw mają być znacznie tańsze i lżejsze od konwencjonalnych urządzeń krzemowych. Za tą innowacją stoją tlenki nanomateriałów oraz ich kompozycje. Według rosyjskich naukowców, tlenki te mogą być naniesione na każdy elastyczny materiał, jak cienkie szkło, tkanina, metal, tworzywo polimerowe.

Ludmiła Borilo, szefowa uniwersyteckiego Laboratorium Materiałów Wielofunkcyjnych, powiedziała, że nowa technologia może być wykorzystana w wielu różnych dziedzinach, od rozwiązań domowych, przez rolnictwo, aż po przemysł obronny.

Borilo dodała, że techniczna złożoność produkcji takich materiałów wynika z potrzeby przeprowadzania wszystkich procesów wytwórczych w bardzo niskich temperaturach, póki nie wytworzą się nanocząsteczki i dojdzie do ustalenia ich kompozycji. Dzięki temu, nanocząsteczki zaczynają ściśle przylegać do powierzchni gdy wyeksponuje się je na światło słoneczne. Inaczej niż starsze modele, nowe ogniwa z PUT są lżejsze i tańsze.

Elastyczne ogniwa słoneczne można zwinąć i wziąć ze sobą na wycieczkę, lub mogą zostać wykorzystane do zasilenia laptopa czy telefonu, powiedziała Borilo. „Kolejnym rozwiązaniem jest stworzenie tkaniny zdolnej wytwarzania ciepła ze światła słonecznego. Byłoby to optymalnym rozwiązaniem dla ludzi pracujących w obszarach arktycznych lub w trudnych warunkach pogodowych”, dodała profesor. „Nowe ogniwa są szczególnie wrażliwe na światło słoneczne i mogą wytwarzać prąd w złą pogodę, nawet podczas zachmurzonych, deszczowych dni”, zaznaczyła Borilo.

Tagi: rozwój fotowoltaiki rozwój technologii państwowy uniwersytet w tomsku rosja ludmiła borilo ogniwo ogniwo barwnikowe innowacja

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+