Dziś:

USA: Rok 2015 będzie rekordowy w kwestii OZE

Autor Paweł

Ilość nowych mocy wytwórczych z OZE w USA w 2015 osiągnie rekordowy poziom 18 GW, z których aż 9,1 GW przypadnie na fotowoltaikę, a 8,9 GW powstanie z energetyki wiatrowej, twierdzi Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Równocześnie, BNEF twierdzi, że 2015 to będzie również rekordowy rok dla spadku produkcji energii z węgla. W tym roku ma zostać odłączone 23 GW mocy wytwórczych z węgla, co odpowiada 7% całkowitego zużycia węgla w energetyce kraju.

USA spalą też więcej naturalnego gazu w 2015, dzięki niskim cenom tego surowca.

BNEF uważa, że połączenie tych wszystkich czynników spowoduje spadek emisji CO2 w sektorze energetycznym w 2015 o 15,4% względem poziomów z 2005. Kraj dąży do obniżenia o 28% swej emisji CO2 względem 2005 do 2030 roku.

„Bardziej interesujące od jednorocznego spadku emisji jest „strukturalny” wpływ, który będzie oddziaływał przez następne dekady”, powiedział William Nelson, analityk BNEF. „Emisje mogą rosnąć lub spadać z roku na rok zależnie od anomalii pogodowych i zmian cen paliw – ale w 2015, to będzie gigantyczny, permanentny krok w kierunku dekarbonizacji całej naszej floty elektroenergetycznej”.

Według BNEF, połowa ze spodziewanych w tym roku 9,1 GW mocy wytwórczych z fotowoltaiki będzie zainstalowana w Kalifornii, gdzie kilka mega-projektów czeka na ukończenie. Rozwój ten wsparty ma być mniejszymi projektami, o mocy wytwórczej 1-10 MW. BNEF uważa, że właśnie ten sektor ma być najbardziej obiecujący dla przyszłości PV w kraju. Dachowych instalacji rezydencjalnych w tym roku ma pojawić się 1,9 GW, zaś instalacji komercyjnych 1,6 GW.

W raporcie, BNEF twierdzi, że 2016 będzie na podobnym poziomie w kwestii nowych mocy wytwórczych ze słońca i wiatru, ponieważ deweloperzy będą się śpieszyć by ukończyć swoje projekty przed spodziewaną obniżką federalnego wsparcia podatkowego z OZE. Oznacza to jednak, że poziom dekarbonizacji z tego roku może nie być taki sam.

„Dekarbonizacja będzie postępować po 2015”, powiedział Nelson, „ale w nieco wolniejszym tempie. Możemy już nie doświadczyć wypadnięcia 23 GW mocy wytwórczych z węgla w jednym roku, oraz ilość nowych OZE może wyraźnie spaść w 2017, kiedy ważne federalne zwolnienia podatkowe zostaną obniżone lub całkowicie zlikwidowane”.

Tagi: raport bnef usa rozwój fotowoltaiki rozwój technologii polityka energetyczna rekordowy wynik

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+