Dziś:

Piosenkarz Akon otwiera Akademią Solarną w Mali

Autor Paweł

Senegalsko-amerykańska gwiazda popu otwiera instytucję szkoleniową z zakresu energetyki słonecznej, której celem ma być wykształcenie solarnej kadry inżynierskiej i ekonomicznej w Afryce.

Urodzony w St. Louis, piosenkarz i gwiazda hip-hopu, Akon, ogłosił na forum Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, że otwiera Akademię Solarną w Mali tego lata.

Instytucja będzie oparta na senegalsko-amerykańskiej inicjatywie Akon’a – Lighting Africa, którą uruchomiono w 2014 by dostarczyć energię słoneczną dla 600 mln Afrykańczyków żyjących obecnie poza siecią elektroenergetyczną.

Akon, otworzy akademię w stolicy Mali, Bamako, w skład której mają wchodzić europejscy inżynierowie i eksperci z branży fotowoltaicznej. Solektra International ma być partnerem w tym projekcie.

Według Lighting Africa, akademia będzie kształcić studentów w budowie i utrzymaniu systemów fotowoltaicznych oraz mikrosieci, które w prawie całej Afryce mogą pobierać energię ze słońca przez 320 dni w roku.

Założyciel inicjatywy dodał, że 70% Afrykańczyków jest w wieku poniżej 35 lat, przez co stworzenie miejsc pracy w branży odnawialnej jest niezbędne dla ekonomicznej przyszłości kontynentu. Rentowność energetyki solarnej w wielu częściach Afryki może rozwijać ekonomię wielotorowo.

Lighting Africa jest już obecna w 14 afrykańskich krajach i dostarcza energię słoneczną do ponad 1 mln domostw poprzez dotowanie instalacji PV konsumentom chętnym zastąpić oświetlenie naftowe fotowoltaiką.

Inicjatywa uzyskała również linię kredytową w wysokości 1 mld USD od chińskiej firmy budowlanej China Jiangsu International Group w celu wspomożenia rozwoju energetyki słonecznej w Afryce.

Tagi: rozwój fotowoltaiki afryka mali akon polityka energetyczna

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+