Dziś:

Liderzy G7 chcą całkowitej dekarbonizacji do końca tego stulecia

Autor Paweł

Liderzy krajów Grupy G7 poparli redukcję gazów cieplarnianych o 40-70% do 2050 a do końca stulecia całkowitą dekarbonizację globu.

Najbardziej rozwinięte kraje na świecie z grupy G7 zgodziły się by do końca tego stulecia całkowicie zrezygnować z paliw kopalnych oraz poparły ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 40-70% do 2050.

Wieść ta pojawiła się pod koniec dwudniowego szczytu w Bawarii w przemówieniu Kanclerz Angeli Merkel, która powiedziała , że siedmiu liderów „zobowiązało się zdekarbonizować globalną ekonomię w tym stuleciu”.

Gospodarz spotkania G7, Merkel, nadmieniła, że wiodące kraje uprzemysłowione – do których zaliczamy USA, Niemcy, Japonię, UK, Francję, Kanadę i Włoch – zobowiązały się do przekazania 100 miliardów USD corocznie w finansowanie branży klimatycznej do 2020 z pieniędzy prywatnych i publicznych.

„Zobowiązujemy się do wykonania działań z naszej strony by osiągnąć niskowęglową ekonomię w wymiarze światowym, łącznie z rozwojem i rozbudową innowacyjnych technologii koniecznych do transformacji sektorów energetycznych do 2050 i zapraszamy wszystkie kraje do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu”, ujawniono w komunikacie wystosowanym przez G7.

Dodatkowe wsparcie dla ograniczenia wzrostu globalnej temperatury pojawiło się w tydzień temu przez brytyjskich naukowców inaugurujących inicjatywę Global Apollo (piszemy o tym tutaj).

Sam Smith, szef WWF Global Climate Energy Initiative, powiedział agencji Reuters, że przyjął raczej obojętnie deklaracje liderów G7. „Pokazali ważne polityczne sygnały, ale mogli zrobić więcej, szczególnie wdrażając w życie konkretne działania już teraz. Liczyliśmy na więcej zobowiązań, które mogliby zrealizować teraz”.

Tagi: szczyt g7 angela merkel barack obama polityka energetyczna polityka klimatyczna rozwój technologii

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+