Dziś:

Soitec osiąga 38,9% sprawność modułu CPV

Autor Paweł

Francuskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w półprzewodnikach, Soitec, ogłosiło, że moduł z ich wysoko wydajnymi ogniwami czterozłączowymi CPV (Concentrated Photovoltaic) osiągnął wydajność konwersji równą 38,9%.

Mimo, że firma w zasadzie wycofała się z branży fotowoltaicznej, to wciąż pracuje nad rozwojem technologii tzw. SmartCell, dzięki której, w grudniu poprzedniego roku udało się uzyskać rekordową 46% wydajność w ogniwie CPV.

Firma poinformowała, że zintegrowała właśnie te ogniwa z modułem CPV i dzięki temu udało się osiągnąć 38,9% wydajność konwersji. W ogniwach CPV zastosowano soczewki Fresnel’a, które skupiają promieniowanie słoneczne na ogniwie wielozłączowym.

Test przeprowadzony przez niemiecki Instytut Fraunhofer ISE, który jest jednym z partnerów technologicznych firmy Soitec, wykazał efektywność konwersji na poziomie 38,9% ±0,9%, dla 1000 W/m2 normalnego, bezpośredniego nasłonecznienia i przy temperaturze 25 st. C. Testowany moduł składał się z 36 soczewek i ogniw SmartCells.

Na początku tego roku, Soitec ujawnił, że sprzedaje większość swojego biznesu solarnego firmie ConcenSolar. Jednakże, firma wciąż pracuje nad rozwojem czterozłączowej technologii ogniw PV z zamiarem wprowadzenia ich na rynek fotowoltaiczny.

Tagi: fresnel innowacja cpv rozwój fotowoltaiki rekordowy wynik rozwój technologii soitec fraunhofer

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+