Dziś:

Rekordowo niska cena jednostkowa po drugiej rundzie aukcji OZE w Niemczech

Autor Paweł

Kilka dni temu w Niemczech odbyła się druga runda aukcji OZE. Federalna Agencja Sieci Elektroenergetycznych przyjęła 33 oferty o łącznej mocy wytwórczej równej 159,735 MW. Oznacza to, że ostatnia farma PV, która otrzyma dofinansowanie i decyduje o cenie jednostkowej musi mieć moc wytwórczą przynajmniej na poziomie 9,74 MW. Spodziewana cena jednostkowa takiej instalacji to 0,085 euro/kWh. Jest to bardzo niska cena jak na rynek niemiecki.

Według ekspertów zaangażowanych w dwie pierwsze pilotowe aukcje ziemnych systemów fotowoltaicznych w Niemczech, jest jasne, że system cen ofertowych (tzw. pay-as-bid – red.) jest najwłaściwszy do promowania projektów PV na aukcjach energetycznych. Eksperci są decydowanie przeciwni drugiej formie stanowienia ceny, którym jest system cen krańcowych. Według nich, system cen krańcowych zmusza oferentów do podjęcia potencjalnie rujnującej wojny cenowej. Równocześnie aspekt jakości oferty nie jest brany pod uwagę w tym systemie.

System cen ofertowych jest lepszą metodą stanowienia ceny, ponieważ wszyscy przyjmują na siebie odpowiedzialność za oferowaną cenę i spekulacje są ograniczone.

Mimo to na ostatniej aukcji, kilku z oferentów zaryzykowało przedstawiając nierealistyczną niska cenę, z nadzieją, że cena jednostkowa zostanie podniesiona przez oferty od realistycznych oferentów. 

Tagi: aukcja farma niemcy polityka energetyczna rekordowy wynik

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+