Dziś:

Raport: OZE mogą spełnić 22% zapotrzebowania energetycznego w Afryce do 2030

Autor Paweł

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA), z zaledwie 5% w 2013 do 22% w 2030 wzrośnie w Afryce udział OZE w spełnianiu zapotrzebowania energetycznego ludności. Dzięki korzystnemu nasłonecznieniu na całym kontynencie, skumulowana moc wytwórcza z PV ma potencjał by urosnąć do 55 GW.

Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) około 600 mln ludzi nie ma dostępu do elektryczności w Afryce. Jednakże, ekonomia kontynentu rośnie, i razem z nią, zapotrzebowanie na energię. W nowym raporcie pt. „Africa 2030: Roadmap for a Renewable Energy Future”, IRENA wylicza, że do 2030 kontynent będzie potrzebował 50% więcej energii w porównaniu do dnia dzisiejszego, natomiast zapotrzebowanie na elektryczność może się potroić.

Mimo, że obecne zapotrzebowanie energetyczne spełniane jest głównie poprzez tradycyjną biomasę (która spełnia około połowy zapotrzebowania energetycznego) i paliwa kopalne (węgiel i gaz, około 14% każde, i ropa, około 22%), to IRENA uważa, że są tam ogromne możliwości dla OZE by sprostać wyzwaniu energetycznemu, szczególnie w świetle afrykańskiego bogactwa naturalnego, w połączeniu ze spadającymi kosztami technologii i rekordowo niskimi cenami elektryczności ze słońca i wiatru.

Udział słońca

Z zaledwie 127 MW w 2009, moc wytwórcza z PV urosła do 1,3 GW. Według agencji, przewidywana moc wytwórcza w 2030 osiągnie 55 GW, z czego 24 GW to ma być rozproszona infrastruktura solarna. CSP, natomiast, ma osiągnąć w 2030 skumulowaną moc wytwórczą równą 38 GW.

Afryka Południowa przeciera szlak solarny dla kontynentu, instalując już niemal 780 MW między 2013 a 2014. Kenia również zamontowała 60 MW w 2014, twierdzi agencja. Cytując dane z GlobalData, IRENA dodaje, że 14 GW projektów solarnych i 6 GW CSP znajduje się planach budowy w następnych pięciu latach w takich krajach jak Egipt, Kenia i Nigeria.

W kwestii kosztów, agencja wylicza, że LCOE dla afrykańskich farm PV w 2013 i 2014 zawierało się w kwocie od 0,13 USD/kWh do 0,26 USD/kWh, natomiast najniższy koszt dla wielkopowierzchniowej fotowoltaiki zanotowano w RPA, gdzie LCOE było poniżej 0,075 USD/kWh.

IRENA określiła 14 działań dla Afryki by mogła ona zrealizować swój odnawialny potencjał. Są to między innymi: opracowanie prawa i ram regulacyjnych dla wzbudzenia inwestycji; zaadaptowanie działań wspierania inwestycji; i zaimplementowanie rozwiązań off-grid by zwiększyć dostęp do energii i zmniejszyć tym samym ubóstwo miejscowej ludności.

Tagi: raport irena afryka rozwój fotowoltaiki polityka energetyczna

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+