Dziś:

Raport: 293 GW to potencjał fotowoltaiczny Niemiec

Autor Paweł

Niemieccy badacze wykazali, że 143 GW mocy wytwórczych z PV może być zainstalowane, bez ograniczeń, na zaledwie 0,9% powierzchni kraju. Kolejne 150 GW może zmieścić się na dachach. W tym przypadku jednak, zależeć to będzie od tego jak będzie rozwijać się branża kolektorów słonecznych.

W ostatnim badaniu opublikowanym przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Cyfryzacji, podjęto temat potencjału przestrzennego dla gruntowych instalacji fotowoltaicznych na niemieckiej ziemi.

Przy założeniu naukowców, że potrzeba 2,2 hektara do zainstalowania 1 MW, w badaniu wykazano, że można wykorzystać do tego typu inwestycji około 316400 hektarów ziemi, co odpowiada zaledwie 0,9% całkowitej powierzchni kraju. 45,7% dostępnych gruntów Niemczech ma klasyfikację z ograniczoną przydatnością.

Obszary, na których systemy PV mogłyby powstać skoncentrowane są w dwóch regionach: północno-zachodnia Saksonia i Nadrenia Północna-Westfalia. W niemieckich landach, ustalone kategorie planowania przestrzennego różnią się, czasami dość znacznie. Natomiast, Saksonia, na przykład, ma wyznaczone obszary z priorytetowym ujęciem dla PV.

Odnośnie dostępności terenu, który może być wykorzystany pod PV, naukowcy wyodrębnili ograniczenia miękkie (5182461 hektary) i twarde (11150644 hektary). Obszary zupełnie nie przydatne do fotowoltaiki to około 19 mln hektarów.

Dachowy potencjał

Badacze określili także potencjał systemów dachowych w Niemczech. Obliczyli oni, że kolejne 150 GW może być zainstalowane na dachach. Jednakże w tej kategorii poważnym konkurentem jest branża kolektorów słonecznych. W przypadku nadania priorytetu dla kolektorów słonecznych na budynkach rezydencjalnych, potencjał fotowoltaiczny na dachach spada do 89 GW.

Jednakże, ile technicznie dostępnego potencjału zostanie wykorzystane, pozostaje kwestią otwartą. Cel 65 GW mocy wytwórczej do 2030 może być osiągnięty, jeśli tylko dwie trzecie właścicieli z odpowiednią przestrzenią dachową zdecydowałoby się na zainwestowanie w fotowoltaikę.

Tagi: raport niemcy rozwój fotowoltaiki polityka energetyczna

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+