Dziś:

IRENA: Polska do 2030 może zwiększyć udział OZE do 38%

Autor Paweł

Raport opracowany przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA), w oparciu o dane z polskiego Ministerstwa Finansów, sugeruje, że nasz kraj może dramatycznie zwiększyć udział OZE w ciągu następnych 15 lat.

Nowy raport sporządzony przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) przewiduje, że Polska może zwiększyć udział energetyki odnawialnej w krajowym miksie energetycznym z zaledwie 7% w 2010 do około 38% do 2030.

Raport pt. „The REmap Renewable Energy Prospects for Poland”, przygotowany we współpracy z polskim Ministerstwem Finansów, również sugeruje, że udział czystej energii w ostatecznej konsumpcji, także może przekroczyć 25% do 2030, pod warunkiem, że przeprowadzone zostaną odpowiednie inwestycje.

Obecnie, według obecnej polityki w Polsce – w której w poniedziałek w wyborach do parlamentu została wybrana partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość – udział czystej energii ma wzrosnąć do 15,5% ostatecznej konsumpcji do 2030. Lecz raport „REmap 2030” szacuje, że ten odsetek może wzrosnąć do 25% jeśli w krajowym sektorze OZE zainwestuje się 4,5 mld USD rocznie.

Gdyby doszło do takiego scenariusza, emisja dwutlenku węgla uległa by drastycznej redukcji, oszczędzając Polsce około 2 mld rocznie z wydatków na środowiskowe i zdrowotne przywileje, czytamy w raporcie.

Krajobraz OZE w Polsce zdominowany jest przez biomasę, ale raport agencji rekomenduje zbalansowanie tej dominacji poprzez zwiększenie inwestycji w fotowoltaikę i energetykę wiatrową, zaś renowacja sieci elektroenergetycznych jeszcze przyspieszy tą transformację.

„Jako jedna z największych konsumentów energii w UE, Polska odgrywa krytyczną rolę w wypełnieniu regionalnych energetycznych i klimatycznych celów”, powiedział dyrektor generalny IRENA Adan Z. Amin. „Nawet w krajach takich jak Polska, z tanimi źródłami opartymi na paliwie kopalnym, energetyka odnawialna może być konkurencyjna kosztowo, redukować zanieczyszczenie powietrza, zwiększać bezpieczeństwo energetyczne, wspierać ekonomię oraz odgrywać wiodącą rolę w walce ze zmianami klimatycznymi”.

Tagi: raport irena polska rozwój fotowoltaiki prosument polityka energetyczna

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+