Dziś:

Fraunhofer ISE zainstalował „innowacyjne” moduły PV na fasadzie swojego laboratorium

Autor Paweł

Źródło: Fraunhofer ISE
Źródło: Fraunhofer ISE

Niemiecki Fraunhofer ISE zamontował 70-cio panelową instalację PV na fasadzie laboratorium instytutu. Moduły wyprodukowano w jednym z laboratoriów instytutu w nowej technologii opracowanej przez Fraunhofer.

Instytut ogłosił, że ukończył budowę projektu testowego, który rozpoczęto w 2013 podczas inauguracji laboratorium. Instytut twierdzi, że nowe ogniwa i moduły są tańsze niż moduły wyprodukowane w porównywalnej technologii. Fraunhofer ISE dodał również, że dodatek termoplastycznego materiału TPS, umożliwia adaptację modułu PV do fasady budynku.

Fraunhofer nazwał swoje nowe moduły „TPedge”. Zbudowane są one z ogniw z tylnym złączem oraz z opatentowaną przez instytut technologią „High Performance Metal Wrap-through”. Dr Florian Clement, szef działu ogniw MWT i technologii druku, powiedział, że zautomatyzowany proces produkcji pozwolił jego zespołowi na wytwarzanie urządzeń w cyklach podobnych do produkcji fabrycznej.

MWT oznacza, że ogniwa połączone są między sobą poprzez tylną ściankę, zaś przednie kontakty połączone są poprzez otwory metalizacyjne. Technologię tą opracowano w celu zmniejszenia strat wywołanych zacienieniem frontowej części ogniwa i redukcji strat oporowych w połączeniach międzyogniwowych. Według Fraunhofer ISE, ogniwa wykonane w wersji wysoko wydajnościowej MWT mogą osiągnąć wydajności rzędu 20,5%.

Przykład ogniwa typu MWT.

Kolejną dużą innowacją, którą chwali się instytut, jest to, że moduły wykonane w technologii „szkło-szkło” są zamknięte w termoplastycznym TPS, nie laminowane, co jeszcze bardziej może obniżyć koszty produkcji. Metoda enkapsulacji została opracowana przez dostawcę szkła do specjalnych zastosowań - Bystronic Glass.

Fraunhofer ISE wyprodukował około 100 modułów TPedge. Projekt został wsparty przez Federalne Ministerstwo Spraw Ekonomicznych i Energetyki.

Fraunhofer ściśle współpracował z branżą architektoniczną podczas opracowywania modułów, po to, by można je było łatwo zintegrować z fasadami budynków. 

Tagi: fraunhofer ise innowacja rozwój technologii rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+