Dziś:

Raport: W 2015 w UK fotowoltaika wyprzedziła hydroenergetykę, węgiel dalej pod presją

Autor Paweł

W Wielkiej Brytanii, w 2015 roku, po raz pierwszy w historii wyprodukowano więcej prądu z PV niż w elektrowniach wodnych. EnAppSys opublikowała ten świetny wynik w swoim raporcie, w którym również konkluduje, że wzrost OZE w UK jest powodem „ciągłych spadków mocy wytwórczych z elektrowni zasilanych węglem”.

Fotowoltaika wpompowała 7,1 TWh prądu w sieci elektroenergetyczne Wielkiej Brytanii w 2015, tym samym po raz pierwszy w historii PV wyprzedziła hydroenergetykę (6,84 TWh). Produkcja z energetyki wiatrowej również znacznie urosła, do 32,4 TWh, podobnie jak biomasa, z której wyprodukowano 19 TWh prądu.

Całościowo OZE wytworzyły 65,4 TWh (21%) względem całkowitej produkcji energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii w 2015, zaledwie ułamek mniej niż wyprodukowały elektrownie atomowe (21,1%).

Tak wysoki wynik PV jest zaskakujący, ponieważ gdy spojrzy się na prognozy DECC (Departament Energetyki i Zmian Klimatyczych) dotyczące ilości mocy wytwórczych z fotowoltaiki, to przewidywano, że obecny poziom zostanie osiągnięty najwcześniej pomiędzy latami 2020 a 2030.

Komponent solarny składa się z farm fotowoltaicznych oraz instalacji dachowych. EnAppSys przewiduje, że udział PV będzie rósł w 2016, osiągając 20% udziału w produkcji energii elektrycznej.

Co ważniejsze, OZE w Wielkiej Brytanii wydają się wypierać z sieci elektryczność węglową. Wytwórczość prądu z paliwa węglowego spadła mocno do 24% całkowitej wytwórczości elektryczności, a w 2014 było to jeszcze 31%.

Udział paliw kopalnych w całkowitej wytwórczości energii w 2015 spadł do 51%, co odpowiada spadkowi emisji z 106 Mt w 2015, do 88,7 Mt.

„Od 1948, elektrownie węglowe dostarczały ponad połowę krajowej energii elektrycznej, ale ten obraz już się gwałtownie zmienia wraz ze wzrostem wytwórczości z wiatru, słońca i biomasy”, powiedział dyrektor EnAppSys Paul Verrill.

Obecnie, OZE dostarczają niemal tyle elektryczności co elektrownie atomowe i w 2016 wyprzedzą również je, gdy zostanie zamknięta elektrownia nuklearna Wylfa a coraz więcej będzie pojawiać się projektów wiatrowych i solarnych.

Tagi: raport enappsys wielka brytania polityka energetyczna rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+