Dziś:

Nowy rekord wydajności modułów z pół-ogniw

Autor Paweł

Instytut Badań nad Energetyką Solarną z Hamelin (ISFH) poinformował, że w module zbudowanym z połówek ogniw (tzw. half-cut, red.) typu-p, skonstruowanych w technologii PERC, udało się osiągnąć rekordową wydajność równą 20,2% oraz szczytową moc na poziomie 303,2 W.

ISFH zaznacza, że dzięki zastosowaniu połówek ogniw z minimalnymi połączeniami między nimi miało wyraźny wpływ na obniżenie strat oporowych, co w efekcie podniosło ogólną sprawność modułu, bijąc poprzedni rekord 19,5% wydajności.

Powierzchnia modułu bez aluminiowej ramki to 1,501 m2, w którym zastosowano wysokiej jakości materiały w łączeniach pomiędzy pół-ogniwami.

 TÜV Rheinland potwierdził wyniki wydajności w niezależnym procesie testowym.

Dr Henning Schulte-Huxel, szef projektu badawczego PERC-2-Module, powiedział: „Ten rekord wydajności jest rezultatem ścisłej współpracy w rozwoju technologii PERC z jednej strony, a z drugiej, wysokowydajnych konstrukcji modułów opracowanych przez ISFH”.

ISFH donosi również, że odpowiednio zoptymalizowane ogniwa nie wykazywały żadnych oznak PID (degradacja indukowanym napięciem, red.) po wielu testach przeprowadzonych w 85% wilgotności i przy napięciu 1000V przez 1000 godzin. Ten test był ponad dziesięciokrotnie bardziej restrykcyjny niż standardowa procedura testowa.

Tagi: półogniwa innowacja rekordowy wynik rozwój technologii rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+