Dziś:

First Solar osiąga rekordową 22,1% wydajność ogniwa CdTe

Autor Paweł

Wiodący producent modułów cienkowarstwowych kadmowo-tellurowych (CdTe), First Solar, ustanowił nowy światowy rekord wydajności konwersji ogniwa PV. Amerykanom udało się uzyskać 22,1% wydajność ogniwa CdTe w warunkach laboratoryjnych, potwierdzoną certyfikatem laboratorium PV Newport Corporation Technology and Applications Center (TAC).

Według First Solar, jest to już dziewiąty duży postęp wydajnościowy ogniw CdTe od 2011. Nowy rekord został również udokumentowany przez National Renewable Energy Laboratory (NREL) Amerykańskiego Departamentu Energetyki na wykresie porównawczym „Best Research Cell Efficiencies” (poniżej).

Raffi Garabedian, dyrektor technologiczny First Solar, powiedział: „Bardzo ściśle trzymamy się wytyczonego w 2013 i zweryfikowanego w marcu 2014 szlaku technologicznego. Wtedy, powiedzieliśmy, że uda nam się osiągnąć próg 22% w warunkach laboratoryjnych do końca 2015. Udało nam się zrealizować tą obietnicę”.

Rekordowe ogniwo zostało wytworzone w ośrodku badawczo-rozwojowym przy fabryce First Solar w Perrysburg w Ohio w oparciu o procesy i materiały, które z łatwością można zastosować w skali komercyjnej.

First Solar zaznacza, że w czwartym kwartale 2015 ich główne linie produkcyjne wytwarzały moduły PV o wydajności równej 16,4%.

Tagi: first solar thin film cdte innowacja rekordowy wynik rozwój technologii

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+