Dziś:

Pierwsze piętrowe autobusy w 100% zasilane energią solarną docierają do Londynu

Autor Paweł

Już niedługo, pierwsze zeroemisyjne, elektryczne autobusy piętrowe, pojawią się w Londynie. Autobus opracowany przez chińskie przedsiębiorstwo BYD ma mieć 10,2m długości, klimatyzację oraz ilość miejsc siedzących i stojących dla 81 pasażerów. Baterie dostarczą 345 kWh energii elektrycznej, co pozwoli pojazdowi na pokonanie ponad 300 km w typowym miejskim otoczeniu. Doładowanie autobusu ma trwać około 4 godzin, które może być wykonane w nocy podczas tańszej taryfy elektrycznej lub w ciągu dnia na stacji ładowania z instalacji solarnej.

„Burmistrz Londynu wyzwał nas, mówiąc, iż nie wierzy, że technicznie możliwe jest stworzenie działającego autobusu piętrowego, podjęliśmy wyzwanie, i w ciągu niecałych dwóch lat pokazaliśmy londyńczykom działający pojazd”, powiedział Isbrand Ho, dyrektor zarządzający BYD Europe. „To nie jest hybrydowy autobus ale całkowicie zeroemisyjny produkt, który pozwoli zająć Londynowi wiodącą pozycję w wysiłkach nad poprawą jakości powietrza”.

BYD dostarczy flotę pięciu autobusów dla londyńskiego przedsiębiorstwa transportowego i Metroline. Obecnie firma pracuje nad wdrożeniem programu, który obejmuje szkolenie kierowców, oraz instalacja sprzętu do szybkiego ładowania w garażu głównym Metroline Willesden w północnym Londynie.

W oparciu o Climate Change Act, który Wielka Brytania przyjęła w 2008, kraj ten chce obniżyć emisję CO2 przynajmniej o 80% do 2050. Również, w ramach zobowiązania podczas konferencji klimatycznej w Paryżu, Wielka Brytania w ciągu niecałych 35 lat chce doprowadzić do tego, by wszystkie samochody sprzedawane na wyspie były zeroemisyjne.

Tagi: innowacja wielka brytania pojazd elektryczny

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+