Dziś:

W Newadzie powstała pierwsza na świecie potrójna hybrydowa elektrownia OZE

Autor Paweł

W Newadzie została uruchomiona pierwsza na świecie potrójna hybrydowa elektrownia, która będzie wytwarzać prąd z energii geotermalnej, PV i solarnej energetyki cieplnej (CSP).

Enel Green Power, włoska firma, która stoi za projektem, już ogłosiła sukces hybrydy, twierdząc, że integracja elementu termalnego pozwoliła na zwiększenie uzysku mocy z instalacji geotermalnej o 3,6%.

Element geotermalny projektu, wybudowany w pierwszej fazie, został ukończony w 2009. W 2012 Enel dodał 26,4 MW system fotowoltaiczny, natomiast 2 MW instalacja CSP powstała w poprzednim roku.

Firma twierdzi, że trzy elementy generacji są ze sobą komplementarne, ponieważ mają one różne profile wytwórcze: produkcja energii z PV i CSP jest większa podczas słonecznych i bardziej gorących pór dnia, wtedy, gdy geotermia jest mniej wydajna. Poprze połączenie tych trzech technologii w jednym miejscu, zwiększa się dostępność energetyczna a zmniejszają się wahania w jej dostawie.

Teoria narodziła się z obliczeń opublikowanych przez Enel, które pozyskano z okresu działania instalacji od marca do grudnia 2015. Wyniki pokazały, że integracja elementu CSP z 33,1 MW elektrownią geotermalną zwiększyła uzysk energii o 3,6% w porównaniu do energii wytworzonej tylko przez geotermię.

Dzielenie infrastruktury pomiędzy trzy elektrownie również generuje przyszłe oszczędności, czyniąc instalację jeszcze bardziej opłacalną.

Tagi: instalacja hybrydowa innowacja rozwój fotowoltaiki rozwój technologii

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+