Dziś:

Australia będzie musiała zainstalować 6GW OZE by spełnić cele na 2020

Autor Paweł

Według krajowego Regulatora Czystej Energii, Australia będzie musiała zainstalować około 6 GW nowych mocy wytwórczych z OZE by spełnić ustalone na 2020 cele dotyczące energetyki odnawialnej.

23 czerwca poprzedniego roku, Parlament Australii zgodził się na rewizję celów OZE dla wytwórczości wielkoskalowej. Cel 41000GWh na rok 2020 zmniejszono do 33000GWh.

By osiągnąć ten cel, 23,5% australijskiej elektryczności musiałoby pochodzić ze źródeł odnawialnych, regulator napisał w swoim raporcie rocznym.

Regulator zaznacza, że postęp w 2015 był „adekwatny do okoliczności” i, że wielkoskalowy cel na 2020 jest „osiągalny”.

Kraj przyznał akredytację na 41 projektów odnawialnych w 2015 na łączną moc wytwórczą 296MW. Z tych projektów, 38 było wielkości komercyjnej i przemysłowej o mocy wytwórczej mniejszej niż 10MW.

Regulator podaje, że te liczby są odbiciem relatywnie krótkiego czasu od przyjęcia nowego celu oraz, że zaobserwowano spowolnienie w inwestycjach podczas oczekiwania na rewizję celu. Komentatorzy branżowi nieustannie atakowali parlament za opóźnienia w przyjęciu nowego celu, ponieważ branża z powodu niepewności musiała powstrzymać inwestycje.

„W oparciu o branżowe i publiczne źródła, szacujemy, że dodatkowe 9GW projektów wielkoskalowych otrzymało zezwolenie na budowę. Jeśli zostaną one wybudowane, to wystarczy by spełnić cel na 2020”, zaznacza Regulator.

Tak czy inaczej, całkowita ilość nowych projektów w 2016 będzie musiała być na poziomie około 3GW by można było liczyć na spełnienie celów OZE do 2020.

Projekty solarne po raz drugi rok z rzędu są w większości przyznawanych akredytacji. W poprzednim roku ilość nowych mocy wytwórczych z projektów wielkoskalowych była na poziomie 172MW, około trzy razy więcej niż w 2014. Tymczasem, tempo instalacji systemów komercyjnych i przemysłowych również wzrosło. Popyt na domowe instalacje również „pozostawał na solidnym poziomie”.

Tagi: australia rozwój fotowoltaiki polityka energetyczna

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+