Dziś:

Solliance tworzy moduł perowskitowy o wydajności 10%

Autor Paweł

Grupie badawczo-rozwojowej, Solliance, do której należą ECN, IMEC, TNO, Holst Centre oraz partnerzy z branży technologicznej Nano-C, Solartek, DyeSol i Panasonic, udało się uzyskać rekordową 10% wydajność w dużym module zbudowanym z cienkowarstwowego ogniwa perowskitowego.

Solliance donosi, że taką wydajność konwersji udało się zmierzyć na powierzchni 168 cm2, gdzie 25 ogniw zostało połączonych zoptymalizowanymi technologiami połączeniowymi typu P1, P2 i P3. Pojedyncze ogniwo o rozmiarze 6x6 cali2 składa się z substratu ze szkła oraz powłoki perowskitowej naniesionej na podłoże technologią laserową. To enkapsulacji ogniw wykorzystano elastyczną powłokę z tworzywa sztucznego.

Ronn Andriessen, szef programu perowskitowego w Solliance, powiedział: „Naszym wyzwaniem jest stworzenie dużych, tanich ogniw perowskitowych działających w wysokich wydajnościach i z długim cyklem życiowym, które będzie można produkować w dużych, przemysłowych ilościach. Obecny wynik, zaprezentowany na powierzchni  porównywalnej do standardowego, komercyjnego ogniwa krzemowego, pokazuje, że Solliance, wraz ze swoją głęboką wiedzą w branży organicznej fotowoltaiki i CIGS oraz odpowiedniej pilotażowej infrastrukturze produkcyjnej, jest w doskonałej pozycji do realizacji upscallingu. Te 10% moduły perowskitowe są pierwszym i ważnym krokiem w kierunku tego rozwoju”.

Solliance przeprowadza zaawansowane badania nad rozwojem fotowoltaicznych modułów perowskitowych. Ostatni mini-moduł składał się z ogniw, które zostały wytworzone w środowisku otoczenia i w temperaturze poniżej 120 st. C. Depozycja i technologie połączeniowe wykorzystywane do osiągnięcia tych wyników są już dostępne w odpowiednich liniach produkcyjnych.

Solliance nie ujawniło poziomu degradacji, stabilności czy całkowitej trwałości swoich modułów perowskitowych.

Tagi: perowskity panasonic imec solliance innowacja rekordowy wynik

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+