Dziś:

Australia: Dwóch byłych szefów firm związanych z energetyką węglową przeszło na jasną stronę mocy

Autor Paweł

Były szef australijskiego oddziału GDF Suez, Tony Concannon, obecnie piastuje stanowisko dyrektora zarządzającego w… Reach Solar, natomiast były dyrektor Energy Australia, Richard McIndoe, objął stanowisko szefa rady nadzorczej Edge Electrons.

To musi być znak czasów: dwóch ludzi, którzy szefowali najbrudniejszym, opartym na węglu brunatnym wytwórcom prądu w Australii, i którzy swego czasu byli największymi krytykami polityki klimatycznej i OZE, zmienili strony. Teraz działają w branży fotowoltaicznej i innych źródeł odnawialnych.

Tony Concannon jest byłym szefem australijskiego GDF Suez, obecnie zwanym Engie, który m.in. jest operatorem generatora na węgiel brunatny w Hazelwood. Obecnie Concannon jest dyrektorem wykonawczym firmy Reach Solar, która zajmuje się budową projektów solarnych i systemów bateryjnych w Australii.

Richard McIndoe był szefem Energy of Australia, która jest właścicielem elektrowni w Yallourn. McIndoe teraz piastuje stanowisko szefa rady nadzorczej firmy Edge Electronics, która pracuje nad opracowywaniem nowych technologii, takich kontrola napięcia prądu – która może pomóc w zmniejszeniu rachunków za elektryczność dla gospodarstw domowych i firm.

Energetyka solarna, magazyny energii i efektywność energetyczna są teraz najatrakcyjniejszymi branżami podczas procesu przekształcania globalnego systemu energetycznego na niskoemisyjne technologie. Wszystkie trzy technologie atakują fundamenty modelu zbudowanego pół wieku temu na węglu brunatnym.

W swojej poprzedniej roli, firmy Concannon’a  i McIndoe zażarcie walczyły przeciwko zmianom legislacyjnym, które mogły by wspomóc fotowoltaikę i efektywność energetyczną, a tym samym ograniczając wytwórczość opartą na węglu brunatnym co w efekcie prowadziłoby do mniejszych dochodów.

Obie firmy były mocno przeciw różnym inicjatywom ograniczającym emisję, celom OZE oraz przeciwko wsparciu do efektywności energetycznej. W pewnym momencie ich argumenty były wręcz ekstremalne: McIndoe ostrzegł, że „pogasną światłą” jeśli węgiel zdrożeje. Concannon również wtedy ostrzegł o przerwach w dostawie, a w jednym z przemówień ostrzegł, że cele OZE podniosą ceny hurtowe o „25 razy”.

Zamiast tego, stało się zupełnie na odwrót i teraz Australia ma nadwyżkę mocy; a mimo to, jak na ironię, niemal niemożliwa jest eliminacja węgla brunatnego z systemu, szczególnie przez generatory w Latrobe Valley, którymi zarządzali ci mężczyźni.

Engie tydzień temu sugerował, że „zamknięcie” elektrowni Hazelwood jest możliwe, ale zależy to bardziej od globalnej reputacji Engie i jego największego udziałowca, francuskiego rządu, niż od ekonomii.

Jeden z generatorów na węgiel brunatny, który już nie jest w stanie konkurować na współczesnym rynku  - dzięki ogromnym zasobom energii z wiatru i słońca w lokalnej sieci  - to Północna elektrownia w Port Augusta, w południowej Australii.

Nowa firma Concannon’a, Reach Solar, proponuje wybudowanie ogromnej farmy solarnej by przynajmniej częściowo uzupełnić niedobór mocy. Concannon pokazał prezentację radzie miasta Port Augusta, na której przedstawił plan budowy 30MW instalacji fotowoltaicznej w pobliżu lotniska miasta, która mogłaby być powiększona do 200MW.

W swojej prezentacji, zespół Concannon’a stwierdził, że miasto Port Augusta jest świetną lokalizacją dla energetyki solarnej, a to dzięki doskonałemu nasłonecznieniu, przystępnemu terenowi i linii wysokiego napięcia.

Reach Solar podjęło również współpracę z deweloperami systemów magazynowania prądu, łącznie   z firmą Tesla. Uważają, że magazyny energii są ważne, ponieważ zapewniają ciągłość dostaw w pochmurne dni i przeciwdziałają fluktuacjom zapotrzebowania na moc.

McIndoe, we wrześniu poprzedniego roku, ogłosił stworzenie nowego startupu zwanego Edge Electrons, który ma „wstrząsnąć branżą energetyczną i pomóc klientom oszczędzać pieniądze”.

Nowa firma – „dziecko McIndoe i znanego przedsiębiorcy electronicznego Neal’a Stewart’a” – oferuje możliwość regulacji napięcia i technologie korekcyjne, które pozwalają obniżyć rachunki za prąd o 15%.

Edge Electrons wszedł we współpracę z kilkoma kluczowymi partnerami strategicznymi, takimi jak firmy budowlane, producenci inteligentnych liczników, dostawcami ekologicznego oświetlenia oraz producentami panel solarnych i magazynów energii.

Tagi: australia rozwój fotowoltaiki polityka energetyczna

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+