Dziś:

Strefa zamknięta wokół Czarnobyla będzie wykorzystana pod instalacje fotowoltaiczne

Autor Paweł

30 lat po wypadku w Czarnobylu, ukraiński rząd zdecydował, że chce dać nowe, odnawialne życie tysiącom hektarów w strefie zamkniętej w północnej części kraju. Jako że, północna część kraju, ze względu na zwiększoną radioaktywność, nie nadaje się do ponownego zamieszkania, rolnictwa czy leśnictwa, znajdują się tam tanie grunty oraz cała sieć instalacji przesyłowych, która mogłaby być wykorzystana do wytwarzania energii solarnej.

„Ziemia i linie przesyłowe są najdroższymi elementami każdego solarnego projektu, a tutaj, posiadamy oba”, powiedział dyrektor elektrowni w Czarnobylu Igor Gramotkin podczas obchodów trzydziestolecia katastrofy nuklearnej.

Pod koniec czerwca, ukraiński minister środowiska Ostap Semerak zaprezentował krajowy plan restytucji strefy zamkniętej na Kanadyjsko-Ukraińskim Forum Biznesowym w Toronto. Po zakończeniu forum, ogłosił, że kilku kanadyjskich inwestorów jest zainteresowanych rozwojem instalacji fotowoltaicznych i elektrowni na biopaliwo w pobliżu Czarnobyla.

W ostatnim wywiadzie Semerak potwierdził również, że Ministerstwo Środowiska prowadzi negocjacje z dwoma firmami inwestycyjnymi z USA oraz czterem firmami energetycznymi z Kanady w kwestii potencjału solarnego Czarnobyla. Ukraińscy deweloperzy planują instalację 4MW projektu w strefie zamkniętej pod koniec tego roku.

Na Ukrainie w 2016 ma powstać 35 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej 120MW, powiedział minister środowiska. Pomimo trudności politycznych i ekonomicznych, Ukraina chce zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym do 11% do 2020, dodaje minister.

Plan Białorusi dla Czarnobyla

Białoruś, północny sąsiad Ukrainy, ma swoje własne plany dotyczące obszarów dotkniętych katastrofą w Czarnobylu. W kwietniu tego roku, firma telekomunikacyjna Velcom, spółka zależna austriackiej firmy Telecom, ogłosiła plan inwestycyjny opiewający na 23 mln euro, który dotyczyć ma stworzenia 22,3MW instalacji fotowoltaicznej w regionie Brahin przy ukraińskiej granicy, nie daleko nuklearnego pustkowia.

Velcom chce sprzedawać wytwarzaną tam elektryczność oraz zużywać ją na swoje własne potrzeby. „Szacujemy, że instalacja fotowoltaiczna pokryje około 50% zapotrzebowania firmy na prąd elektryczny, a system spłaci się po czterech, pięciu latach”, powiedział CEO firmy Velcom Helmut Duhs. Dodał również, że jego firm wybrała ten szczególny obszar nie tylko z powodu jego południowej lokalizacji, ale również dlatego, że ziemia tam jest bardzo tania.

Według firmy, instalacja w Brahin składać się ma z 85tys. paneli PV pokrywających powierzchnię 56 hektarów. Konstrukcja farmy ma być ukończona pod koniec tego lata.

Tagi: czarnobyl ukraina białoruś rozwój fotowoltaiki rozwój technologii

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+