Dziś:

Co Trump zrobi z energetyką solarną?

Autor Paweł

Propagatorzy energetyki solarnej i analitycy w całym kraju usilnie próbują wróżyć z fusów na temat tego, co prezydent-elekt zrobi z fotowoltaiką – i tak naprawdę, nikt tego nie wie.

W obliczu zaskakujących wyników wyborów prezydenckich w USA, analitycy próbują odgadnąć co administracja Donalda Trumpa oznacza dla branży solarnej – i liczba sprzecznych opinii sugeruje, że tak naprawdę nikt tego  do końca nie wie.

Roth Capital Partners, kalifornijska firma inwestycyjna mocno zaangażowana w branżę czystych technologii podzieliła się swoimi przewidywaniami na przyszłość - i nie są one dobre.

„Mimo to, że zespół Trump’a nie ma planów w kwestii wycofania przedłużenia wsparcia ITC, nasze analizy sugerują, że w jakimś stopniu ITC może zostać ograniczone”, napisano w raporcie „Cleantech & Industrial Growth” przez firmę Roth. „Clean Power Plan jest efektywnie martwy. Wszystkie, dziesiątki tysięcy gigawatów PV jest zagrożone”.

Roth sugeruje również, że branża solarna prawdopodobnie nie będzie miała znaczącej roli w ustalaniu nowej strategii energetycznej, zważywszy na doradców Trump’a, którzy powiązani są z wielkimi sieciami elektroenergetycznymi i branżą paliw kopalnych.

MJ Shiao, dyrektor działu badawczego GTM Research, powiedział, że nikt nie wie jaka będzie polityka Trump’a względem energetyki solarnej.

„Postrzeganie rynku solarnego w USA przez GTM nie zmieni się za bardzo”, powiedział Shiao. „Większość krótkoterminowych działań będzie skoncentrowane na polityce stanowej, reformie net meteringu i ogólnej kondycji rynku, łącznie ze słabą kondycją krajowych instalatorów i gwałtownym spadkiem cen modułów/systemów”.

Shiao podkreślił, że należy zwracać uwagę na poziom ceł na chińskie moduły i kwestię TPP (Trans-Pacific Partnership).

Shiao jest optymistyczny względem nakładania nowych taryf celnych na chiński sprzęt solarny (Trump obiecał nałożenie dodatkowych obciążeń celnych na towary z Chin), uważa, że nie wpłynie to na ceny systemów, natomiast odrzucenie porozumienia TPP może zablokować usunięcie obecnych taryf celnych.

Kalifornijczycy są szczególnie zmartwieni długoterminowym wpływem polityki Trump’a na branżę czystych technologii. Ethan Elkind, dyrektor programu klimatycznego na UC Berkeley School of Law, powiedział, że rząd federalny może zrujnować kalifornijski przemysł OZE poprzez ograniczenie lub wyeliminowanie ITC, które wspomogło prężny rozwój branży w tym słonecznym stanie.

„Kalifornia jest piątą największą ekonomią na świecie”, powiedział Elkind. „To dość potężny byt, który jest związany ze zobowiązaniami względem celów klimatycznych. Nie sądzę, żeby wszystko zostało stracone, ale te wybory są dużą przeszkodą dla polityki klimatycznej”.

Roth sugeruje, że Trump może zlikwidować ITC by wypełnić lukę, która może powstać po tym, gdy nie zostanie przyjęta jego obniżka podatku korporacyjnego do 15%, jednakże komentatorzy kampanii wyborczej twierdzą, że to nie jest najważniejsza kwestia prezydenta-elekta.

Solar Energy Industries Association (SEIA) twierdzi, że nie ważne kto jest w Białym Domu, energetyka solarna da sobie radę.

„Będziemy pracować z naszymi przyjaciółmi po obu stronach ścieżki by mieć pewność że przedłużenie ITC pozostanie w mocy”, powiedział Christopher Mansour, wicedyrektor spraw federalnych w SEIA.

Tagi: donald trump usa polityka energetyczna polityka klimatyczna

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+