Dziś:

Imec: Miedziowa metalizacja ogniw spełnia te same standardy jakościowe jak tradycyjna metalizacja srebrowa

Autor Paweł

Nanoelektroniczne centrum badawcze Imec ogłosiło, że ogniwa z miedzianą metalizacją osiągnęły te same standardy jakościowe jak ogniwa z tradycyjną, srebrową metalizacją. Naukowcy zaprezentowali swoje wnioski po ostatnich badaniach testowych na odpowiednio spreparowanych ogniwach.

Imec twierdzi, że ich ogniwo krzemowe pokryte metalizacją Ni-Cu-Ag przeszło kilka testów według procedury IEC61215 tak samo, jak konwencjonalne moduły. W testach wykorzystano technologię firmy Meco  – „Direct Plating Line” oraz standardowe procedury, takie jak lutowanie ogniw i laminacja.

Dwa z pięciu modułów zostało poddane 600 cyklom termalnym (-40°C do +85°C), moduły wytrzymały trzy takie testy.

Moduły zostały poddane również testowi gorącego i wilgotnego środowiska (85°C, 85% wilgotności) bez straty mocy, a dwa z pięciu modułów zostało przetestowane 15kWh naświetlaniu UV, po czym zastosowano 50 cykli temperaturowych,, Dodatkowo jeszcze po zakończeniu tej procedury testowej  poddano moduły 10 cyklom zamarzania w wilgotnych warunkach. Według Imec ogólne straty mocy zawierały się w przedziale 0,5%-3%, sporo mniej niż standardowe 5% dla tradycyjnych modułów.

Metalizacja Ni/Cu/Ag ma powoli przenikać do mainstreamu produkcyjnego gdy SolarCity/Tesla rozpocznie migrację technologii ze swojej spółki zależnej Silevo na linie produkcyjne w fabryce w Buffalo. Proces ten ma się rozpocząć już w 2017.

Tagi: metalizacja rozwój technologii rozwój fotowoltaiki innowacja

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+