Dziś:

Toyota wprowadza do sprzedaży Priusa z solarnym dachem

Autor Paweł

Toyota Prius z rocznika 2017 jest pierwszym na świecie komercyjnie dostępnym pojazdem hybrydowym, który można kupić w opcji z solarnym systemem ładowania.

Solarne panele na dachu pojazdu zasilają 3,7 woltową (24Ah) dodatkową baterię litowo-jonową podczas jazdy by jeszcze bardziej zwiększyć oszczędność na paliwie. Instalacja solarna jednak nie jest w stanie naładować baterii w pełni.

Panele PV zasilają również baterię trakcyjną podczas postoju pojazdu, dostarczając tyle energii by można było przejechać maksymalnie 6.1 km dziennie, lub średnio 2,9 km.

Dodatkowo, panele solarne dostarczają elektryczność do oświetlenia pojazdu, elektrycznych szyb oraz systemu klimatyzacji.

Opcja z systemem PV była rozwijana od 2009 roku, kiedy Toyota wybrała 56W moduły firmy Kyocera do pierwszych prototypów.

Te innowacyjne samochody Toyota na razie będzie sprzedawać na japońskim i europejskim rynku.

Tydzień temu rozpoczęła się sprzedaż w Japonii. Producent zamierza sprzedawać 2500 pojazdów miesięcznie w cenie od 3.3 mln do 4.2 mln jenów czyli około 120-150 tys. pln.

Toyota ma nadzieję, że już niedługo będzie sprzedawać samochody z solarną opcją na amerykańskim rynku, jak tylko opracuje alternatywę dla wzmocnionej warstwy szkła pokrywającego ogniwa, ponieważ obecnie to rozwiązanie nie spełnia amerykańskich wymagań bezpieczeństwa.

Jako pojazd elektryczny, Prius charakteryzuje się zasięgiem 68.2 km, lub około dwa razy więcej niż poprzedni model.

Tagi: toyota innowacja prius rozwój fotowoltaiki rozwój technologii

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+