Dziś:

Na wrocławskich blokach powstała wielka farma fotowoltaiczna

Autor Paweł

Na wrocławskich blokowiskach powstała największa w Polsce i unikatowa na skalę europejską rozproszona farma solarna. Innowacyjny pomysł został zainicjowany i zrealizowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe. Prawie 3 tysiące paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,75 MW zostało rozmieszczonych na dachach 35 wieżowców.

Rocznie farma ma wyprodukować 700 tysięcy kWh energii elektrycznej. To oznacza mniejsze zużycie węgla i w efekcie mniejszą o ponad 600 ton emisję CO2 do atmosfery, czyli taką ilość gazu cieplarnianego, jaką przez rok pochłaniałby las o powierzchni 150 ha.

Dzięki tej inwestycji, 15 tysięcy wrocławian będzie mogło liczyć na nawet 16 razy mniejsze rachunki za energię elektryczną. Do tej pory ich rachunki za prąd wynosiły w sumie blisko 1 milion złotych rocznie. Teraz, według szacunków, przez cały rok spółdzielcy zaoszczędzą nawet 337 tysięcy złotych. Cała przedsięwzięcie ma zwrócić się po 8 latach i wówczas farma solarna ma przynosić czysty zysk dla mieszkańców miasta.

Image and video hosting by TinyPic

"Jesteśmy prekursorami, ale przed nami już kolejne wyzwania. Tym razem, mając sporo cennych doświadczeń, mamy w planach wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzania ciepłej wody. Koszty ciepła to nawet 1/3 opłat za mieszkanie. Dziś energia na podgrzanie tylko wody w naszych budynkach stanowi średnio 45 proc. całkowitych kosztów ciepła, wynoszących w sumie 17 milionów złotych rocznie. Jest zatem o co walczyć." - powiedział Józef Śnieżek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Co najważniejsze, instalacja w ogóle nie szpeci krajobrazu, bo panele rozmieszczone są na dachach, więc z ulicy praktycznie nie są widoczne. Dzięki temu wykorzystano nieużywaną powierzchnię w najbardziej możliwy praktyczny i ekologiczny sposób.

Cała inwestycja była realizowana przez półtora roku. Spółdzielnia wykorzystała na ten cel 4,2 miliona złotych z rządowego programu Prosument, z czego 1,7 miliona złotych w formie bezzwrotnej dotacji, a 2,5 miliona złotych w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach.

Źródło: GeekWeek.pl

Tagi: fotowoltaika rozwój fotowoltaiki oze innowacja wrocław

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+