Dziś:

Pierwsza komercyjna hybrydowa farma PV rozpoczyna działanie w australijskiej kopalni boksytów

Autor Paweł

Pierwsza komercyjna hybrydowa farma fotowoltaiczna rozpoczęła działanie dla górniczego giganta Rio Tinto w kopalni boksytów Welpa w stanie Queensland.

Opracowana i wybudowana przez amerykańskiego producenta PV – First Solar, instalacja o mocy wytwórczej 1,7 MW ma wytwarzać 2,8 GWh elektryczności rocznie. Zapewni 20% dziennego zużycia energii dla oddalonego od cywilizacji osiedla górniczego oraz zakładów przetwórczych.

Elektryczność generowana z farmy ma być wykorzystana do zmniejszenia zużycia diesla w elektrowni kopalni Weipa, celem jest zaoszczędzenie co najmniej 600 tys. litrów paliwa rocznie.

Rio Tinto podpisał kontrakt na sprzedaż energii z First Solar na 15 lat. Prąd popłynie z 18 tys. modułów do minisieci firmy górniczej.

Instalacja PV korzysta również z rozwiązań FuelSmart firmy First Solar, które to łączy PV z wytwórczością energii z generatora na paliwa kopalne, co pozwoli zoptymalizować zużycie paliwa i podnieść niezawodność systemu.

Australijska Agencja Energii Odnawialnej (ARENA) przeznaczyła 2,4 mln USD na pierwszą fazę projektu. Zależnie od sukcesu pierwszego etapu, ARENA dołoży kolejne 5,5 mln USD na drugą fazę rozszerzenia instalacji o dodatkowe 6,7 MW oraz zamontowanie magazynu energii.

Przedstawiciel ARENA uważa, że ten projekt ma potencjał do podniesienia świadomości w branży wydobywczej względem energetyki odnawialnej jako niezawodnego źródła energii.

Tagi: farma australia

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+