Dziś:

W Ghanie uruchomiono największą farmę PV w Afryce

Autor Paweł

Ghana doświadcza ogromnego deficytu energetycznego, gdyż zaledwie około 70% populacji ma dostęp do elektryczności, dlatego też przyjęto tam z zadowoleniem uruchomienie największej farmy solarnej w Afryce.

Projekt został zrealizowany przez chińską firmę energetyczną BXC Ghana, spółkę zależną Beijing Fuxing Xiao-Cheng Electronic Technology, zaraz przed konferencją „Solar and Off-grid Renewables West Africa 2016 w Akrze. Na pierwszy rzut oka, nie tylko rozmiar projektu przyciąga uwagę, ale również wieża strażnicza górująca nad instalacją PV.

Prosty materac, potężny szperacz i moskitiera to wyposażenie strażnika, który w nocy strzeże instalacji. Luan Ye, zarządca instalacji z ramienia BXC, powiedział, że zdarzały się kradzieże paneli. Ostatnio lokalni mieszkańcy ukradli 11 paneli o wartości 2 tys. USD. Dlatego też, firma została również zmuszona do postawienia ogrodzenia pod napięciem dookoła instalacji. Sama strażnica nie wystarczyła.

Ye twierdzi, że to duże wyzwanie by uzmysłowić mieszkańcom, że zapotrzebowanie na energię w Ghanie jest wyższe niż kraj może dostarczyć. W ten sposób, projekt solarny nie tylko działa na korzyść BXC, ale również wspomaga całą społeczność.

Tak czy inaczej, gdy nie ma złodziei, to częściej można natrafić na węże, króliki i gigantyczne ślimaki wśród paneli.

Ye mówi, że w pobliskiej wiosce praktycznie nikt nie pracował na stałe za nim BXC rozpoczęło budowę instalacji. Roczna faza budowy pozwoliła na utworzenie 100 miejsc pracy, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, oraz dodatkowych 20 pełnych etatów na najbliższe 25 lat działania instalacji. Projekt w Onyandze znajduje się zaledwie kilka kilometrów od historycznego portu miasta rybackiego Winneba, ale cała wytworzona elektryczność zostanie oddana do krajowej sieci zarządzanej przez państwowego operatora ECG, niż przekierowana do jakiejś konkretnej części populacji.

20 MW projekt, wart 30 mln USD, stanowi istotny krok naprzód w kwestii fotowoltaiki w regionie. Jak dotąd, największym projektem PV była 15 MW instalacja firmy Masdar w Mauretanii, oraz 8,5 MW projekt w Rwandzie.

Rok temu rząd wystosował restrykcję, że instalacja solarna nie może być większa niż 20 MW, chyba, że będzie w niej zainstalowany magazyn energii, ale Ye twierdzi, że baterie są obecnie wciąż za drogie. Dlatego też, pomimo dostępności obszaru wystarczającego do budowy 60 MW, BXC musiał ograniczyć swój projekt do 20 MW by był zgodny z nowymi wytycznymi.

Instalacja znajduje się w pobliżu morza, dlatego też panele w niektórych miejscach są mocno pokryte solą, co znacznie utrudnia utrzymanie w czystości paneli fotowoltaicznych. Jednakże, instalacja wyposażona jest w zautomatyzowany system czyszczenia paneli.

Ziemia pod inwestycję była bardzo tania, zakupiona głównie od lokalnych mieszkańców.

Tagi: farma ghana

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+